Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Rosendahl Service Oy

Y-tunnus 2794528-2 33.20 Teollisuuden koneiden ja laitteiden asennus Perustettu 2016

Rosendahl Service Oy (Y-tunnus: 2794528-2) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Pomarkku. Yritys toimii toimialalla 33.20 Teollisuuden koneiden ja laitteiden asennus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,6 mEUR (28,2 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 12,4 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 8,0 % ja ROE 7,3 %. Omavaraisuusaste oli 90,7 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 10,3), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
555 kEUR
-28,2 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
12,4 %
+0,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 642 kEUR
-3,2 % vs. 2024
Quick ratio 2025
10,3
+3,6 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Ruokejärventie 757, Pomarkku 29630
Verkkosivu
www.rosendahlservice.fi
Henkilöstö
5 (2025)
Perustettu
31.10.2016
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
33 Koneiden ja laitteiden korjaus, huolto ja asennus
Päätoimiala
33.20 Teollisuuden koneiden ja laitteiden asennus
Sijainti
Ruokejärventie 757, Pomarkku 29630
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Rosendahl Service Oy · 33 Koneiden ja laitteiden korjaus, huolto ja asennus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto747885742773555 28,2%
Bruttokate614672528555417 24,9%
Liiketulos (EBIT)14819515395,069,0 27,4%
Nettotulos11815612276,056,0 26,3%
Oma pääoma yhteensä574684751767762 0,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)611775817891838 5,9%
Nettovelka- 439- 524- 655- 622- 642 3,2%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)19,8 %22,0 %20,6 %12,3 %12,4 % 0,8%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)24,2 %28,1 %19,2 %11,1 %7,98 % 28,1%
Oman pääoman tuotto (ROE)22,1 %24,8 %17,0 %10,0 %7,33 % 26,7%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)27,7 %31,0 %21,3 %12,5 %9,04 % 27,7%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)70,910257,34,96-17,6 454,8%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste93,8 %88,3 %91,9 %86,1 %90,7 % 5,3%
Nettovelkaantumisaste (%)-76,5 %-76,6 %-87,2 %-81,1 %-84,3 % 3,9%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-53,7 %-48,9 %-79,4 %-64,4 %- 102 % 58,4%
Maksuvalmius
Quick ratio15,17,9311,56,7610,3 52,4%
Current ratio15,17,9311,56,7610,3 52,4%
Rahat ja rahavarat439524655622642 3,2%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)65,577,144,890,287,5 3,0%
Nettokäyttöpääoma %71,8 %71,3 %93,3 %92,4 %131 % 41,8%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.