Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Järvelän Varakoti Oy

Y-tunnus 2772433-2 87.99 Muualla luokittelematon muu sosiaalihuollon asumis- ja laitospalvelutoiminta Perustettu 2016

Järvelän Varakoti Oy (Y-tunnus: 2772433-2) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Järvelä. Yritys toimii toimialalla 87.99 Muualla luokittelematon muu sosiaalihuollon asumis- ja laitospalvelutoiminta. Vuonna 2025 liikevaihto oli 1,2 mEUR (9,8 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 27,4 % (EBIT 0,3 mEUR) ja nettotulos 0,3 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 29,4 % ja ROE 25,9 %. Omavaraisuusaste oli 90,8 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 4,9), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
1 201 kEUR
+9,8 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
27,4 %
+1,8 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 488 kEUR
+3,2 % vs. 2024
Quick ratio 2025
4,88
-1,4 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kauppatie 4, Järvelä 16600
Verkkosivu
www.varakoti.fi
Henkilöstö
10 (2025)
Perustettu
15.7.2016
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
87 Sosiaalihuollon asumis- ja laitospalvelut
Päätoimiala
87.99 Muualla luokittelematon muu sosiaalihuollon asumis- ja laitospalvelutoiminta
Sijainti
Kauppatie 4, Järvelä 16600
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Järvelän Varakoti Oy · 87 Sosiaalihuollon asumis- ja laitospalvelut
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto8558421 2711 0931 201 9,9%
Bruttokate7727531 1751 0101 117 10,6%
Liiketulos (EBIT)110122477280329 17,5%
Nettotulos87,297,1380228263 15,4%
Oma pääoma yhteensä3434127529201 110 20,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)4585119311 0151 221 20,3%
Nettovelka-85,3- 114- 497- 504- 488 3,2%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)12,8 %14,4 %37,5 %25,6 %27,4 % 7,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)25,7 %25,1 %66,1 %29,3 %29,4 % 0,3%
Oman pääoman tuotto (ROE)27,7 %25,7 %65,2 %27,3 %25,9 % 5,1%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)34,3 %31,9 %81,8 %34,1 %32,4 % 5,0%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)60,164,2341153176 15,0%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste74,8 %80,7 %80,8 %90,7 %90,8 % 0,1%
Nettovelkaantumisaste (%)-24,9 %-27,7 %-66,1 %-54,8 %-44,0 % 19,7%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %2,74 %-2,00 %-25,0 %-37,4 %-31,2 % 16,6%
Maksuvalmius
Quick ratio1,522,343,656,284,88 22,3%
Current ratio1,522,343,656,284,88 22,3%
Rahat ja rahavarat92,2115497504488 3,2%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)31,549,243,728,818,5 35,8%
Nettokäyttöpääoma %7,03 %15,7 %25,5 %45,8 %36,5 % 20,3%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.