Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Metsätyö Manninen Oy

Y-tunnus 2769029-1 02.20 Puunkorjuu Perustettu 2016

Metsätyö Manninen Oy (Y-tunnus: 2769029-1) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Kangasniemi. Yritys toimii toimialalla 02.20 Puunkorjuu. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,6 mEUR (6,4 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 11,2 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 7,2 % ja ROE 20,2 %. Omavaraisuusaste oli 29,6 %, mikä kertoo kohtuullisesta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli tyydyttävä (quick ratio: 1,0), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
640 kEUR
-6,4 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
11,3 %
+2,6 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 363 kEUR
+13,2 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,969
0,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Toivakantie 47, Kangasniemi 51200
Henkilöstö
4 (2025)
Perustettu
21.6.2016
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
02 Metsätalous ja puunkorjuu
Päätoimiala
02.20 Puunkorjuu
Sijainti
Toivakantie 47, Kangasniemi 51200
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Metsätyö Manninen Oy · 02 Metsätalous ja puunkorjuu
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto909810680684640 6,4%
Bruttokate641526437451455 0,9%
Liiketulos (EBIT)122-62,0-14,059,072,0 22,0%
Nettotulos86,0-80,0-28,049,054,0 10,2%
Oma pääoma yhteensä299219191240295 22,9%
Taseen loppusumma (vastaavaa)1 6671 3751 0381 031995 3,5%
Nettovelka- 489- 263- 291- 418- 363 13,2%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)13,4 %-7,65 %-2,06 %8,63 %11,3 % 30,9%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)8,94 %-4,08 %-1,16 %5,70 %7,21 % 26,5%
Oman pääoman tuotto (ROE)33,6 %-30,9 %-13,7 %22,7 %20,2 % 11,0%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)48,2 %-21,8 %-5,71 %25,2 %26,9 % 6,7%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)77,0-90,3-39,438,148,3 26,8%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste17,9 %15,9 %18,4 %23,2 %29,6 % 27,6%
Nettovelkaantumisaste (%)- 164 %- 120 %- 152 %- 174 %- 123 % 29,3%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %96,7 %104 %77,4 %53,4 %52,7 % 1,3%
Maksuvalmius
Quick ratio0,8590,6540,6600,9840,969 1,5%
Current ratio0,8590,6540,6600,9840,969 1,5%
Rahat ja rahavarat489313321428363 15,2%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)26,141,519,327,720,5 26,0%
Nettokäyttöpääoma %-10,1 %-26,9 %-27,5 %-1,17 %-2,03 % 73,5%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.