Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

ASV-Health Oy

Y-tunnus 2757456-5 47.74 Lääkinnällisten ja ortopedisten tuotteiden vähittäiskauppa Perustettu 2016

ASV-Health Oy (Y-tunnus: 2757456-5) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Orivesi. Yritys toimii toimialalla 47.74 Lääkinnällisten ja ortopedisten tuotteiden vähittäiskauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,4 mEUR (1,4 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 33,4 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 26,4 % ja ROE 21,8 %. Omavaraisuusaste oli 96,4 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 25,5), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
425 kEUR
+1,4 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
33,4 %
+1,0 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 558 kEUR
-16,9 % vs. 2024
Quick ratio 2025
25,5
+1,8 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Viljontie 8, Orivesi 35300
Perustettu
14.4.2016
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
47 Vähittäiskauppa
Päätoimiala
47.74 Lääkinnällisten ja ortopedisten tuotteiden vähittäiskauppa
Sijainti
Viljontie 8, Orivesi 35300
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

ASV-Health Oy · 47 Vähittäiskauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto409381398419425 1,4%
Bruttokate172167172177185 4,5%
Liiketulos (EBIT)133130128136142 4,4%
Nettotulos107104102114121 6,1%
Oma pääoma yhteensä282364436515596 15,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)303394460536617 15,1%
Nettovelka- 239- 336- 406- 477- 558 17,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)32,5 %34,1 %32,1 %32,4 %33,4 % 3,1%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)52,9 %37,3 %29,9 %28,7 %26,4 % 8,0%
Oman pääoman tuotto (ROE)45,1 %32,2 %25,5 %24,0 %21,8 % 9,2%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)56,6 %40,3 %32,0 %30,0 %27,4 % 8,7%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)88,477,467,867,265,0 3,3%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste93,0 %92,2 %94,8 %96,2 %96,4 % 0,2%
Nettovelkaantumisaste (%)-84,8 %-92,3 %-93,0 %-92,6 %-93,6 % 1,1%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-53,2 %-80,1 %-95,7 %- 109 %- 126 % 15,6%
Maksuvalmius
Quick ratio12,411,317,023,725,5 7,6%
Current ratio14,412,719,126,228,0 6,9%
Rahat ja rahavarat239336406477558 17,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)1,880,9581,102,311,72 25,5%
Nettokäyttöpääoma %68,8 %95,3 %109 %123 %140 % 13,8%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.