Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

VitaForte Oy

Y-tunnus 2736872-9 47.74 Lääkinnällisten ja ortopedisten tuotteiden vähittäiskauppa Perustettu 2016

VitaForte Oy (Y-tunnus: 2736872-9) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Preitilä. Yritys toimii toimialalla 47.74 Lääkinnällisten ja ortopedisten tuotteiden vähittäiskauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,7 mEUR (0,0 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 30,4 % (EBIT 0,2 mEUR) ja nettotulos 0,2 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 21,6 % ja ROE 17,8 %. Omavaraisuusaste oli 97,5 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 15,6), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
682 kEUR
0,0 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
30,4 %
+0,3 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 249 kEUR
-61,7 % vs. 2024
Quick ratio 2025
15,6
+5,7 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Koskelantie 1, Preitilä 21540
Verkkosivu
www.vitaforte.fi
Perustettu
7.1.2016
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
47 Vähittäiskauppa
Päätoimiala
47.74 Lääkinnällisten ja ortopedisten tuotteiden vähittäiskauppa
Sijainti
Koskelantie 1, Preitilä 21540
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

VitaForte Oy · 47 Vähittäiskauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto633653665682682 0,0%
Bruttokate306322344340350 2,9%
Liiketulos (EBIT)199208202205207 1,0%
Nettotulos160157173178168 5,6%
Oma pääoma yhteensä551664783898994 10,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)6096948109251 019 10,2%
Nettovelka- 200- 210- 231- 154- 249 61,7%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)31,4 %31,9 %30,4 %30,1 %30,4 % 1,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)36,8 %31,9 %28,5 %25,6 %21,6 % 15,6%
Oman pääoman tuotto (ROE)32,8 %25,8 %23,9 %21,2 %17,8 % 16,0%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)41,0 %34,3 %29,6 %26,5 %22,2 % 16,2%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)11911210090,380,6 10,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste90,3 %95,7 %96,5 %96,9 %97,5 % 0,6%
Nettovelkaantumisaste (%)-36,3 %-31,6 %-29,5 %-17,1 %-25,1 % 46,8%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-22,3 %-27,6 %-30,5 %-18,3 %-32,8 % 79,2%
Maksuvalmius
Quick ratio4,3912,19,939,9715,6 56,5%
Current ratio5,9514,813,112,719,0 49,6%
Rahat ja rahavarat200210231154249 61,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)11,525,76,0432,152,4 63,2%
Nettokäyttöpääoma %35,9 %48,1 %34,6 %35,2 %51,5 % 46,3%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.