Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Glasspoint Oy

Y-tunnus 2732991-4 95.31 Moottoriajoneuvojen korjaus ja huolto Perustettu 2015

Glasspoint Oy (Y-tunnus: 2732991-4) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Tuusula. Yritys toimii toimialalla 95.31 Moottoriajoneuvojen korjaus ja huolto. Vuonna 2025 liikevaihto oli 1,5 mEUR (11,3 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 9,1 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 33,5 % ja ROE 49,5 %. Omavaraisuusaste oli 60,4 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,6), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
1 503 kEUR
+11,3 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
9,12 %
+5,0 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 167 kEUR
+29,2 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,65
0,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Haarakaari 48, Tuusula 04360
Verkkosivu
www.glasspoint.fi
Henkilöstö
5 (2025)
Perustettu
18.12.2015
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
95 Tietokoneiden, henkilökohtaisten ja taloustavaroiden sekä moottoriajoneuvojen ja moottoripyörien korjaus ja huolto
Päätoimiala
95.31 Moottoriajoneuvojen korjaus ja huolto
Sijainti
Haarakaari 48, Tuusula 04360
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Glasspoint Oy · 95 Tietokoneiden, henkilökohtaisten ja taloustavaroiden sekä moottoriajoneuvojen ja moottoripyörien korjaus ja huolto
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto8051 0531 0741 3511 503 11,3%
Bruttokate387614622757854 12,8%
Liiketulos (EBIT)21,081,031,055,0137 149,1%
Nettotulos18,062,022,042,0108 157,1%
Oma pääoma yhteensä72,0128140171265 55,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)173404302379439 15,8%
Nettovelka-40,0- 105- 183- 236- 167 29,2%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)2,61 %7,69 %2,89 %4,07 %9,12 % 124,1%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)13,5 %28,1 %8,78 %16,2 %33,5 % 106,8%
Oman pääoman tuotto (ROE)27,5 %62,0 %16,4 %27,0 %49,5 % 83,3%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)20,7 %44,6 %15,0 %30,9 %58,1 % 88,0%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)6,2753,40,74527,791,7 231,0%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste41,9 %31,6 %46,4 %45,0 %60,4 % 34,2%
Nettovelkaantumisaste (%)-55,6 %-82,0 %- 131 %- 138 %-63,0 % 54,3%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %1,99 %5,03 %-4,56 %-3,33 %-0,798 % 76,0%
Maksuvalmius
Quick ratio1,831,601,771,681,65 1,8%
Current ratio1,891,641,851,751,71 2,3%
Rahat ja rahavarat84,0224211254186 26,8%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)14,116,312,219,715,8 19,8%
Nettokäyttöpääoma %7,20 %11,0 %11,5 %11,0 %7,72 % 29,8%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.