Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Andament Oy

Y-tunnus 2724810-2 68.12 Rakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen Perustettu 2015

Andament Oy (Y-tunnus: 2724810-2) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Kalajoki. Yritys toimii toimialalla 68.12 Rakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,2 mEUR (71,7 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli -248,7 % (EBIT -0,4 mEUR) ja nettotulos 6,6 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 19,0 % ja ROE 21,3 %. Omavaraisuusaste oli 86,2 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 6,3), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
158 kEUR
+71,7 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
- 249 %
+62,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-28 849 kEUR
-29,4 % vs. 2024
Quick ratio 2025
6,31
-0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Aurinkolammentie 26, Kalajoki 85100
Henkilöstö
4 (2025)
Perustettu
11.11.2015
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
68 Kiinteistöalan toiminta
Päätoimiala
68.12 Rakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
Sijainti
Aurinkolammentie 26, Kalajoki 85100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Andament Oy · 68 Kiinteistöalan toiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto1 12544,010992,0158 71,7%
Bruttokate604-23,098,0100172 72,0%
Liiketulos (EBIT)487- 160- 191- 286- 393 37,4%
Nettotulos3714 137-5 920-10 7656 646 161,7%
Oma pääoma yhteensä63946 51439 73228 70133 688 17,4%
Taseen loppusumma (vastaavaa)2 02950 44347 06035 71939 066 9,4%
Nettovelka- 46758,0-27 807-22 291-28 849 29,4%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)43,3 %- 364 %- 175 %- 311 %- 249 % 19,9%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)30,7 %16,3 %-11,4 %-24,6 %19,0 % 177,2%
Oman pääoman tuotto (ROE)80,4 %17,5 %-13,7 %-31,5 %21,3 % 167,6%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)51,7 %17,9 %-11,9 %-24,8 %19,4 % 178,2%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)246- 224-4 635-4 714-3 745 20,6%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste31,5 %92,2 %84,4 %80,4 %86,2 % 7,2%
Nettovelkaantumisaste (%)-73,1 %0,125 %-70,0 %-77,7 %-85,6 % 10,2%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %78,9 %8 018 %-25 277 %-23 917 %-17 552 % 26,6%
Maksuvalmius
Quick ratio0,7260,7968,786,366,31 0,8%
Current ratio0,7260,7968,786,366,31 0,8%
Rahat ja rahavarat50340234 88029 02233 112 14,1%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)1274482887,936,93 12,6%
Nettokäyttöpääoma %-33,0 %-1 611 %1 287 %-2 870 %-2 801 % 2,4%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.