Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

LVI-Asennus Pekka Mehtälä Oy

Y-tunnus 2718594-9 43.22 Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus Perustettu 2015

LVI-Asennus Pekka Mehtälä Oy (Y-tunnus: 2718594-9) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Jääli. Yritys toimii toimialalla 43.22 Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (35,5 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 9,2 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 26,5 % ja ROE 53,3 %. Omavaraisuusaste oli 48,7 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 3,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
120 kEUR
-35,5 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
9,17 %
+14,5 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
2,00 kEUR
-77,8 % vs. 2024
Quick ratio 2025
3,00
+2,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Huoltokuja 2, Jääli 90940
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
13.10.2015
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
43 Erikoistunut rakennustoiminta
Päätoimiala
43.22 Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Sijainti
Huoltokuja 2, Jääli 90940
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

LVI-Asennus Pekka Mehtälä Oy · 43 Erikoistunut rakennustoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto256464246186120 35,5%
Bruttokate10014597,095,063,0 33,7%
Liiketulos (EBIT)6,0029,0-8,00-10,011,0 210,0%
Nettotulos5,0023,0-9,00-12,08,00 166,7%
Oma pääoma yhteensä13,034,023,011,019,0 72,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)49,064,060,045,038,0 15,6%
Nettovelka8,00-15,0-13,09,002,00 77,8%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)2,34 %6,25 %-3,25 %-5,38 %9,17 % 270,4%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)11,7 %51,3 %-12,9 %-19,0 %26,5 % 239,5%
Oman pääoman tuotto (ROE)47,6 %97,9 %-31,6 %-70,6 %53,3 % 175,5%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)18,8 %77,3 %-21,9 %-36,4 %36,7 % 200,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)2,7820,9-12,3-12,66,98 155,4%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste26,0 %53,1 %39,0 %23,9 %48,7 % 103,8%
Nettovelkaantumisaste (%)61,5 %-44,1 %-56,5 %81,8 %10,5 % 87,2%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %10,5 %0,862 %7,72 %14,5 %5,83 % 59,8%
Maksuvalmius
Quick ratio0,8081,411,031,003,00 200,0%
Current ratio1,041,631,191,253,00 140,0%
Rahat ja rahavarat10,026,017,08,0013,0 62,5%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)11,43,9326,719,621,3 8,7%
Nettokäyttöpääoma %0,391 %3,66 %2,85 %2,69 %11,7 % 334,9%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.