Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Kuljetus Petri Määttä Oy

Y-tunnus 2716038-9 49.41 Tieliikenteen tavarankuljetus Perustettu 2015

Kuljetus Petri Määttä Oy (Y-tunnus: 2716038-9) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Julkujärvi. Yritys toimii toimialalla 49.41 Tieliikenteen tavarankuljetus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (19,3 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 10,3 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 5,5 % ja ROE 5,5 %. Omavaraisuusaste oli 87,1 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 3,2), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
68,0 kEUR
+19,3 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
10,3 %
+59,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-14,0 kEUR
+44,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
3,21
0,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Huuhkajantie 8, Julkujärvi 39160
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
6.10.2015
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
49 Maaliikenne ja putkijohtokuljetus
Päätoimiala
49.41 Tieliikenteen tavarankuljetus
Sijainti
Huuhkajantie 8, Julkujärvi 39160
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Kuljetus Petri Määttä Oy · 49 Maaliikenne ja putkijohtokuljetus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto17321512957,068,0 19,3%
Bruttokate12414710254,067,0 24,1%
Liiketulos (EBIT)43,024,0-24,0-28,07,00 125,0%
Nettotulos34,020,0-25,0-29,06,00 120,7%
Oma pääoma yhteensä158178139110108 1,8%
Taseen loppusumma (vastaavaa)181226166131123 6,1%
Nettovelka-55,0-4,00-42,0-25,0-14,0 44,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)24,9 %11,2 %-18,6 %-49,1 %10,3 % 121,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)24,9 %11,8 %-11,7 %-18,9 %5,51 % 129,2%
Oman pääoman tuotto (ROE)24,0 %11,9 %-15,8 %-23,3 %5,50 % 123,6%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)30,4 %13,5 %-13,1 %-20,4 %5,98 % 129,3%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)22,15,92-42,8-42,7-4,54 89,4%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste86,8 %78,4 %83,2 %82,7 %87,1 % 5,3%
Nettovelkaantumisaste (%)-34,8 %-2,25 %-30,2 %-22,7 %-13,0 % 42,7%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-17,9 %11,2 %-23,3 %-24,6 %-7,35 % 70,1%
Maksuvalmius
Quick ratio4,215,185,063,253,21 1,2%
Current ratio4,215,185,063,253,21 1,2%
Rahat ja rahavarat55,025,058,037,021,0 43,2%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)97,111739,664,0102 59,4%
Nettokäyttöpääoma %44,5 %54,4 %53,5 %63,2 %45,6 % 27,8%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.