Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

AV Raceparts Oy

Y-tunnus 2713289-8 47.82 Moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa Perustettu 2015

AV Raceparts Oy (Y-tunnus: 2713289-8) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Joutseno. Yritys toimii toimialalla 47.82 Moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 2,4 mEUR (30,6 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 1,5 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 23,1 % ja ROE 75,3 %. Omavaraisuusaste oli 31,7 %, mikä kertoo kohtuullisesta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli heikko (quick ratio: 0,0), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
2 412 kEUR
-30,6 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
1,45 %
+1,6 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-1,00 kEUR
+66,7 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,00725
-0,3 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Poskelantie 3, Joutseno 54100
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
23.9.2015
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
47 Vähittäiskauppa
Päätoimiala
47.82 Moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa
Sijainti
Poskelantie 3, Joutseno 54100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

AV Raceparts Oy · 47 Vähittäiskauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto1 5041 6683 0073 4752 412 30,6%
Bruttokate14,020,011,06,0047,0 683,3%
Liiketulos (EBIT)12,014,05,00-4,0035,0 975,0%
Nettotulos12,06,00-4,00-4,0035,0 975,0%
Oma pääoma yhteensä31,037,033,029,064,0 120,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)75,043447,0101202 100,0%
Nettovelka-10,0-3,00-2,00-3,00-1,00 66,7%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)0,798 %0,839 %0,166 %-0,115 %1,45 % 1360,9%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)2,82 %5,50 %2,08 %-5,41 %23,1 % 527,0%
Oman pääoman tuotto (ROE)67,9 %17,6 %-11,4 %-12,9 %75,3 % 683,7%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)14,0 %42,4 %14,9 %-13,1 %75,3 % 674,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-1,258,270,500-7,1232,3 553,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste41,3 %10,9 %68,8 %28,7 %31,7 % 10,5%
Nettovelkaantumisaste (%)-32,3 %-8,11 %-6,06 %-10,3 %-1,56 % 84,9%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %2,26 %23,7 %0,432 %1,99 %5,68 % 185,4%
Maksuvalmius
Quick ratio0,7730,009933,130,3470,00725 97,9%
Current ratio1,701,093,131,401,46 4,3%
Rahat ja rahavarat10,03,002,003,001,00 66,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)5,3405,462,310 100,0%
Nettokäyttöpääoma %2,06 %2,10 %1,06 %0,835 %2,65 % 217,4%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.