Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

BioTala Oy

Y-tunnus 2689496-2 20.20 Torjunta- ja desinfiointiaineiden ja muiden maatalouskemikaalien valmistus Perustettu 2015

BioTala Oy (Y-tunnus: 2689496-2) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Jumesniemi. Yritys toimii toimialalla 20.20 Torjunta- ja desinfiointiaineiden ja muiden maatalouskemikaalien valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,0 mEUR (67,7 % lasku). Liikevoittoprosentti oli -75,0 % (EBIT -0,0 mEUR) ja nettotulos -0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tappiollinen: ROA -95,2 % ja ROE -100,0 %. Omavaraisuusaste oli 100,0 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli heikko (quick ratio: 0,0), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
40,0 kEUR
-67,7 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
-75,0 %
-79,0 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-5,00 kEUR
+80,8 % vs. 2024
Quick ratio 2024
7,50
Ei vertailuvuotta

Perustiedot

Osoite
Jumesniementie 545, Jumesniemi 39170
Verkkosivu
www.biotala.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
1.5.2015
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
20 Kemikaalien ja kemiallisten tuotteiden valmistus
Päätoimiala
20.20 Torjunta- ja desinfiointiaineiden ja muiden maatalouskemikaalien valmistus
Sijainti
Jumesniementie 545, Jumesniemi 39170
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

BioTala Oy · 20 Kemikaalien ja kemiallisten tuotteiden valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto14120010612440,0 67,7%
Bruttokate50,066,040,034,0-17,0 150,0%
Liiketulos (EBIT)18,003,005,00-30,0 700,0%
Nettotulos15,0-1,002,005,00-30,0 700,0%
Oma pääoma yhteensä40,039,041,047,013,0 72,3%
Taseen loppusumma (vastaavaa)82,085,090,050,013,0 74,0%
Nettovelka-43,0-5,00-6,00-26,0-5,00 80,8%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)12,8 %0 %2,83 %4,03 %-75,0 % 1961,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)23,5 %0 %3,43 %7,14 %-95,2 % 1433,3%
Oman pääoman tuotto (ROE)46,2 %-2,53 %5,00 %11,4 %- 100 % 977,2%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)55,4 %0 %7,50 %11,4 %- 102 % 994,7%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)11,6-3,78-0,6892,12-34,4 1722,6%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste48,8 %45,3 %46,1 %92,2 %100 % 8,5%
Nettovelkaantumisaste (%)- 108 %-12,8 %-14,6 %-55,3 %-38,5 % 30,4%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-0,709 %21,0 %39,6 %-17,7 %-12,5 % 29,4%
Maksuvalmius
Quick ratio1,241,571,567,500 100,0%
Current ratio1,831,721,8112,00 100,0%
Rahat ja rahavarat43,05,006,0026,05,00 80,8%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)010819300-
Nettokäyttöpääoma %24,8 %17,0 %36,8 %35,5 %27,5 % 22,5%