Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Cenor Finland Oy

Y-tunnus 2685262-3 46.43 Sähkökäyttöisten kodinkoneiden tukkukauppa Perustettu 2015

Cenor Finland Oy (Y-tunnus: 2685262-3) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Espoo. Yritys toimii toimialalla 46.43 Sähkökäyttöisten kodinkoneiden tukkukauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 2,4 mEUR (2,2 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 3,2 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 11,7 % ja ROE 36,1 %. Omavaraisuusaste oli 22,3 %, mikä kertoo kohtuullisesta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
2 383 kEUR
-2,2 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
3,23 %
-2,0 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-29,0 kEUR
+66,7 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,04
-0,3 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Vaisalantie 4 B, Espoo 02130
Verkkosivu
cenor.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
30.1.2015
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
46 Tukkukauppa
Päätoimiala
46.43 Sähkökäyttöisten kodinkoneiden tukkukauppa
Sijainti
Vaisalantie 4 B, Espoo 02130
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Cenor Finland Oy · 46 Tukkukauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto1 5162 4421 8482 4372 383 2,2%
Bruttokate366545437617706 14,4%
Liiketulos (EBIT)49,010991,012877,0 39,8%
Nettotulos38,086,072,010161,0 39,6%
Oma pääoma yhteensä89,0135157188150 20,2%
Taseen loppusumma (vastaavaa)300489650640674 5,3%
Nettovelka-18,0-55,0-63,0-87,0-29,0 66,7%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)3,23 %4,46 %4,92 %5,25 %3,23 % 38,5%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)17,0 %27,6 %16,0 %19,8 %11,7 % 40,9%
Oman pääoman tuotto (ROE)36,2 %76,8 %49,3 %58,6 %36,1 % 38,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)47,1 %98,2 %62,3 %74,2 %45,6 % 38,5%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)27,378,459,287,144,2 49,3%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste29,5 %27,6 %24,2 %29,4 %22,3 % 24,1%
Nettovelkaantumisaste (%)-20,2 %-40,7 %-40,1 %-46,3 %-19,3 % 58,3%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %12,9 %12,2 %23,3 %15,0 %20,8 % 38,7%
Maksuvalmius
Quick ratio0,9861,201,201,301,04 20,0%
Current ratio1,391,371,311,411,18 16,3%
Rahat ja rahavarat18,055,063,087,029,0 66,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)45,354,610374,076,6 3,5%
Nettokäyttöpääoma %5,47 %5,32 %8,23 %7,55 %3,94 % 47,8%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.