Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

MarMatin Maatila Oy

Y-tunnus 2663982-2 01.50 Yhdistetty kasvinviljely ja kotieläintalous Perustettu 2015

MarMatin Maatila Oy (Y-tunnus: 2663982-2) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Muhos. Yritys toimii toimialalla 01.50 Yhdistetty kasvinviljely ja kotieläintalous. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,4 mEUR (17,8 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 20,8 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 10,7 % ja ROE 11,0 %. Omavaraisuusaste oli 41,9 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli heikko (quick ratio: 0,2), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
371 kEUR
+17,8 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
20,8 %
-12,9 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
334 kEUR
+1,2 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,212
-0,2 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Tikkalantie 153, Muhos 91500
Henkilöstö
2 (2025)
Perustettu
5.1.2015
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
01 Kasvinviljely ja kotieläintalous, riistatalous ja niihin liittyvät palvelut
Päätoimiala
01.50 Yhdistetty kasvinviljely ja kotieläintalous
Sijainti
Tikkalantie 153, Muhos 91500
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

MarMatin Maatila Oy · 01 Kasvinviljely ja kotieläintalous, riistatalous ja niihin liittyvät palvelut
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
2022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto202284315371 17,8%
Bruttokate0258290208 28,3%
Liiketulos (EBIT)13,011110677,0 27,4%
Nettotulos2,0078,064,028,0 56,3%
Oma pääoma yhteensä231226255254 0,4%
Taseen loppusumma (vastaavaa)760760753729 3,2%
Nettovelka419377330334 1,2%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)6,44 %39,1 %33,7 %20,8 % 38,3%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)1,97 %15,0 %14,7 %10,7 % 27,2%
Oman pääoman tuotto (ROE)0,866 %34,1 %26,6 %11,0 % 58,6%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)2,39 %17,3 %17,7 %12,5 % 29,4%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)13,020,925,9-0,396 101,5%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste34,2 %33,5 %39,1 %41,9 % 7,2%
Nettovelkaantumisaste (%)181 %167 %129 %131 % 1,6%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %245 %178 %146 %114 % 21,9%
Maksuvalmius
Quick ratio1,310,3640,3720,212 43,0%
Current ratio3,411,561,531,10 28,1%
Rahat ja rahavarat6,00000-
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)41,629,627,821,6 22,3%
Nettokäyttöpääoma %89,6 %25,4 %21,9 %3,77 % 82,8%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.