Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Halimax Ab Oy

Y-tunnus 2658262-7 10.11 Teurastus ja lihan säilyvyyskäsittely pois lukien siipikarja Perustettu 2014

Halimax Ab Oy (Y-tunnus: 2658262-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Petsmo. Yritys toimii toimialalla 10.11 Teurastus ja lihan säilyvyyskäsittely pois lukien siipikarja. Vuonna 2025 liikevaihto oli 1,7 mEUR (1,7 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 1,8 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 5,2 % ja ROE 4,7 %. Omavaraisuusaste oli 78,2 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 5,4), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
1 726 kEUR
-1,7 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
1,80 %
-4,8 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 100 kEUR
+39,8 % vs. 2024
Quick ratio 2025
5,54
-0,9 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Lamaslotvägen 189, Petsmo 66540
Henkilöstö
3 (2025)
Perustettu
25.11.2014
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
10 Elintarvikkeiden valmistus
Päätoimiala
10.11 Teurastus ja lihan säilyvyyskäsittely pois lukien siipikarja
Sijainti
Lamaslotvägen 189, Petsmo 66540
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Halimax Ab Oy · 10 Elintarvikkeiden valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto1 3281 4241 7911 7551 726 1,7%
Bruttokate133189230267181 32,2%
Liiketulos (EBIT)36,088,010711531,0 73,0%
Nettotulos35,076,091,097,029,0 70,1%
Oma pääoma yhteensä487525574624603 3,4%
Taseen loppusumma (vastaavaa)629608703737772 4,7%
Nettovelka- 119- 101- 134- 166- 100 39,8%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)2,71 %6,18 %5,97 %6,55 %1,80 % 72,5%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)7,03 %15,5 %17,5 %16,9 %5,17 % 69,4%
Oman pääoman tuotto (ROE)7,15 %15,0 %16,6 %16,2 %4,73 % 70,8%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)8,42 %17,9 %20,0 %19,6 %6,18 % 68,5%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-20,521,333,135,6-36,0 201,1%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste77,3 %86,5 %81,7 %84,8 %78,2 % 7,8%
Nettovelkaantumisaste (%)-24,4 %-19,2 %-23,3 %-26,6 %-16,6 % 37,6%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-0,527 %-3,30 %-1,62 %-4,16 %3,13 % 175,2%
Maksuvalmius
Quick ratio4,778,725,466,435,54 13,8%
Current ratio4,738,725,466,365,45 14,3%
Rahat ja rahavarat151129158186116 37,6%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)19,017,427,718,324,5 33,9%
Nettokäyttöpääoma %31,2 %31,5 %27,1 %29,6 %29,4 % 0,7%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.