Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

MuiCon Oy

Y-tunnus 2648886-8 47.82 Moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa Perustettu 2014

MuiCon Oy (Y-tunnus: 2648886-8) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Kuopio. Yritys toimii toimialalla 47.82 Moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 1,3 mEUR (5,1 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 19,8 % (EBIT 0,3 mEUR) ja nettotulos 0,2 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 17,3 % ja ROE 18,4 %. Omavaraisuusaste oli 75,4 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,9), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
1 342 kEUR
-5,1 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
19,8 %
-2,9 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
25,0 kEUR
-67,1 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,86
-0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Hakekatu 9, Kuopio 70800
Verkkosivu
www.muicon.fi
Henkilöstö
2 (2025)
Perustettu
15.10.2014
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
47 Vähittäiskauppa
Päätoimiala
47.82 Moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa
Sijainti
Hakekatu 9, Kuopio 70800
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

MuiCon Oy · 47 Vähittäiskauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto1 0321 0631 1931 4141 342 5,1%
Bruttokate432505527667610 8,5%
Liiketulos (EBIT)158192222321266 17,1%
Nettotulos115143159235198 15,7%
Oma pääoma yhteensä6657558541 0201 137 11,5%
Taseen loppusumma (vastaavaa)1 3181 3591 4171 5731 506 4,3%
Nettovelka42736525476,025,0 67,1%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)15,3 %18,1 %18,6 %22,7 %19,8 % 12,8%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)15,7 %14,3 %16,1 %21,5 %17,3 % 19,5%
Oman pääoman tuotto (ROE)18,2 %20,1 %19,8 %25,1 %18,4 % 26,7%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)17,4 %15,5 %17,4 %23,5 %19,1 % 18,7%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)68,838,458,513376,6 42,4%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste50,4 %55,6 %60,2 %64,8 %75,4 % 16,4%
Nettovelkaantumisaste (%)64,2 %48,3 %29,7 %7,45 %2,20 % 70,5%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %51,5 %43,9 %30,5 %15,8 %12,4 % 21,5%
Maksuvalmius
Quick ratio1,091,281,552,011,86 7,5%
Current ratio4,415,065,445,335,32 0,2%
Rahat ja rahavarat123137200330203 38,5%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)11,718,513,215,240,3 165,1%
Nettokäyttöpääoma %50,3 %57,3 %58,8 %59,7 %61,1 % 2,3%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.