Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Kotilaisen kone Oy

Y-tunnus 2642267-4 85.59 Muu muualla luokittelematon koulutustoiminta Perustettu 2014

Kotilaisen kone Oy (Y-tunnus: 2642267-4) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Vantaa. Yritys toimii toimialalla 85.59 Muu muualla luokittelematon koulutustoiminta. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,0 mEUR (20,0 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 23,3 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 14,0 % ja ROE 12,4 %. Omavaraisuusaste oli 96,2 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 7,5), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
30,0 kEUR
+20,0 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
23,3 %
-4,7 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-13,0 kEUR
-30,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
7,50
+2,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Tervakkotie 24-26 B, Vantaa 01350
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
8.9.2014
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
85 Koulutus
Päätoimiala
85.59 Muu muualla luokittelematon koulutustoiminta
Sijainti
Tervakkotie 24-26 B, Vantaa 01350
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Kotilaisen kone Oy · 85 Koulutus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto19,025,022,025,030,0 20,0%
Bruttokate19,025,022,025,030,0 20,0%
Liiketulos (EBIT)1,009,0010,07,007,00 0,0%
Nettotulos1,007,008,005,006,00 20,0%
Oma pääoma yhteensä36,040,045,047,050,0 6,4%
Taseen loppusumma (vastaavaa)37,043,047,048,052,0 8,3%
Nettovelka-19,0-23,0-10,0-10,0-13,0 30,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)5,26 %36,0 %45,5 %28,0 %23,3 % 16,8%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)4,76 %22,5 %22,2 %14,7 %14,0 % 4,8%
Oman pääoman tuotto (ROE)2,50 %18,4 %18,8 %10,9 %12,4 % 13,8%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)5,00 %23,7 %23,5 %15,4 %14,6 % 5,2%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-3,163,594,221,741,55 10,9%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste97,3 %93,0 %95,7 %95,9 %96,2 % 0,3%
Nettovelkaantumisaste (%)-52,8 %-57,5 %-22,2 %-21,3 %-26,0 % 22,1%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-94,7 %-80,0 %-36,4 %-32,0 %-36,7 % 14,7%
Maksuvalmius
Quick ratio20,07,675,005,507,50 36,4%
Current ratio20,07,675,005,507,50 36,4%
Rahat ja rahavarat19,023,010,010,013,0 30,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)00000-
Nettokäyttöpääoma %100 %80,0 %36,4 %36,0 %43,3 % 20,3%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.