Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Lapin Terminaalit Oy

Y-tunnus 2639424-7 52.10 Varastointi Perustettu 2014

Lapin Terminaalit Oy (Y-tunnus: 2639424-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Ivalo. Yritys toimii toimialalla 52.10 Varastointi. Vuonna 2025 liikevaihto oli 1,1 mEUR (16,2 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 2,9 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli heikko: ROA 1,0 % ja ROE 0,3 %. Omavaraisuusaste oli 21,6 %, mikä kertoo kohtuullisesta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli heikko (quick ratio: 0,4), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
1 061 kEUR
+16,2 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
2,92 %
+6,8 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
2 207 kEUR
+95,8 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,393
+0,2 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Salmenrannantie 6, Ivalo 99800
Verkkosivu
www.lapinterminaalit.com
Henkilöstö
4 (2025)
Perustettu
15.8.2014
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
52 Varastointi ja liikennettä palveleva toiminta
Päätoimiala
52.10 Varastointi
Sijainti
Salmenrannantie 6, Ivalo 99800
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Lapin Terminaalit Oy · 52 Varastointi ja liikennettä palveleva toiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto8609428809131 061 16,2%
Bruttokate8289209169121 065 16,8%
Liiketulos (EBIT)-52,0-52,6-14,0-35,031,0 188,6%
Nettotulos-58,0-80,0-48,0-66,08,00 112,1%
Oma pääoma yhteensä16,0-64,4- 112- 149- 153 2,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)2 2292 5752 8012 8712 815 2,0%
Nettovelka1 0651 2431 2081 1272 207 95,8%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)-6,05 %-5,58 %-1,59 %-3,83 %2,92 % 176,2%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)-2,51 %-2,21 %-0,432 %-1,18 %1,04 % 188,1%
Oman pääoman tuotto (ROE)- 129 %-6,18 %-1,79 %-2,33 %0,281 % 112,1%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)-4,84 %-4,43 %-0,969 %-2,96 %1,83 % 161,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)- 139- 167- 126- 141-62,4 55,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste26,7 %25,8 %23,4 %21,3 %21,6 % 1,4%
Nettovelkaantumisaste (%)6 656 %10 000 %10 000 %10 000 %10 000 % 0,0%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %245 %280 %329 %330 %275 % 16,7%
Maksuvalmius
Quick ratio0,3080,1620,1790,1650,393 138,2%
Current ratio0,5050,1580,3110,1930,389 101,6%
Rahat ja rahavarat1053,7722,09,0047,0 422,2%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)30,137,954,864,050,6 20,9%
Nettokäyttöpääoma %-64,4 %- 132 %- 139 %- 174 %-45,5 % 73,9%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.