Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Hygio Oy

Y-tunnus 2606534-7 27.51 Sähkökäyttöisten kodinkoneiden valmistus Perustettu 2014

Hygio Oy (Y-tunnus: 2606534-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Salo. Yritys toimii toimialalla 27.51 Sähkökäyttöisten kodinkoneiden valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,3 mEUR (4,4 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 26,7 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 40,7 % ja ROE 39,9 %. Omavaraisuusaste oli 93,2 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 21,9), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
311 kEUR
+4,4 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
26,7 %
+12,3 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 204 kEUR
-106 % vs. 2024
Quick ratio 2025
14,6
+8,5 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Joensuunkatu 7, Salo 24100
Verkkosivu
www.hygio.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
20.2.2014
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
27 Sähkölaitteiden valmistus
Päätoimiala
27.51 Sähkökäyttöisten kodinkoneiden valmistus
Sijainti
Joensuunkatu 7, Salo 24100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Hygio Oy · 27 Sähkölaitteiden valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto295369299298311 4,4%
Bruttokate179195157132159 20,5%
Liiketulos (EBIT)11,045,0-40,043,083,0 93,0%
Nettotulos11,045,0-40,043,073,0 69,8%
Oma pääoma yhteensä152197116159207 30,2%
Taseen loppusumma (vastaavaa)167234137187221 18,2%
Nettovelka- 101- 148-95,0-99,0- 204 106,1%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)3,73 %12,2 %-13,4 %14,4 %26,7 % 85,4%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)6,55 %22,4 %-21,6 %26,5 %40,7 % 53,6%
Oman pääoman tuotto (ROE)7,51 %25,8 %-25,6 %31,3 %39,9 % 27,5%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)7,53 %25,8 %-25,7 %29,7 %43,0 % 44,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-2,3430,6-58,632,057,4 79,4%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste91,6 %83,8 %84,1 %84,6 %93,2 % 10,2%
Nettovelkaantumisaste (%)-66,4 %-75,1 %-81,9 %-62,3 %-98,6 % 58,3%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-29,5 %-29,8 %-24,4 %-29,2 %-62,4 % 113,7%
Maksuvalmius
Quick ratio9,575,425,416,1014,6 139,3%
Current ratio9,575,505,416,1014,6 139,3%
Rahat ja rahavarat10114895,0116209 80,2%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)23,554,420,864,92,35 96,4%
Nettokäyttöpääoma %40,7 %46,3 %32,4 %49,7 %65,6 % 32,0%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.