Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Astra Wines Oy

Y-tunnus 2605576-3 11.01 Alkoholijuomien tislaus, etyylialkoholin tislaus ja alkoholijuomien sekoittaminen Perustettu 2014

Astra Wines Oy (Y-tunnus: 2605576-3) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Espoo. Yritys toimii toimialalla 11.01 Alkoholijuomien tislaus, etyylialkoholin tislaus ja alkoholijuomien sekoittaminen. Vuonna 2025 liikevaihto oli 4,1 mEUR (1,8 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 4,0 % (EBIT 0,2 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 7,2 % ja ROE 15,0 %. Omavaraisuusaste oli 38,7 %, mikä kertoo kohtuullisesta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,1), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
4 070 kEUR
+1,8 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
4,03 %
+2,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 133 kEUR
-152 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,07
+0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Tekniikantie 12, Espoo 02150
Verkkosivu
www.pirkkoviini.fi
Henkilöstö
5 (2025)
Perustettu
17.2.2014
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
11 Juomien valmistus
Päätoimiala
11.01 Alkoholijuomien tislaus, etyylialkoholin tislaus ja alkoholijuomien sekoittaminen
Sijainti
Tekniikantie 12, Espoo 02150
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Astra Wines Oy · 11 Juomien valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto4 5294 0543 4783 9974 070 1,8%
Bruttokate762641603616689 11,9%
Liiketulos (EBIT)17211772,065,0164 152,3%
Nettotulos13487,054,048,0129 168,8%
Oma pääoma yhteensä753775794828887 7,1%
Taseen loppusumma (vastaavaa)2 0621 9041 7322 3742 292 3,5%
Nettovelka-63,0170-58,0255- 133 152,2%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)3,80 %2,89 %2,07 %1,63 %4,03 % 147,2%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)8,48 %5,95 %4,02 %3,31 %7,20 % 117,5%
Oman pääoman tuotto (ROE)19,0 %11,4 %6,88 %5,92 %15,0 % 153,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)23,6 %13,9 %8,38 %7,25 %17,1 % 135,9%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)70,520,7-32,6-24,828,1 213,3%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste36,5 %40,7 %45,8 %34,9 %38,7 % 10,9%
Nettovelkaantumisaste (%)-8,37 %21,9 %-7,30 %30,8 %-15,0 % 148,7%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %27,5 %27,8 %25,3 %38,7 %31,3 % 19,1%
Maksuvalmius
Quick ratio0,9860,9531,140,9621,07 11,2%
Current ratio1,551,671,821,501,60 6,7%
Rahat ja rahavarat63,04,0058,00133-
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)93,394,9103133122 8,3%
Nettokäyttöpääoma %16,0 %18,5 %22,3 %19,5 %20,8 % 6,7%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.