Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Laatusoitin Oy

Y-tunnus 2601599-9 47.69 Muualla luokittelematon kulttuuri- ja vapaa-ajan tuotteiden vähittäiskauppa Perustettu 2014

Laatusoitin Oy (Y-tunnus: 2601599-9) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Rajamäki. Yritys toimii toimialalla 47.69 Muualla luokittelematon kulttuuri- ja vapaa-ajan tuotteiden vähittäiskauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,6 mEUR (18,7 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 19,1 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 32,5 % ja ROE 43,3 %. Omavaraisuusaste oli 53,6 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli heikko (quick ratio: 0,5), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
556 kEUR
-18,7 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
19,1 %
+13,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
60,0 kEUR
+17,6 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,456
+0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kievarintie 14 H 6, Rajamäki 05200
Verkkosivu
www.laatusoitin.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
1.1.2014
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
47 Vähittäiskauppa
Päätoimiala
47.69 Muualla luokittelematon kulttuuri- ja vapaa-ajan tuotteiden vähittäiskauppa
Sijainti
Kievarintie 14 H 6, Rajamäki 05200
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Laatusoitin Oy · 47 Vähittäiskauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto1 147711673684556 18,7%
Bruttokate325197199151194 28,5%
Liiketulos (EBIT)79,06,0010841,0106 158,5%
Nettotulos59,0-24,079,026,079,0 203,8%
Oma pääoma yhteensä177102132158207 31,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)394242240269384 42,8%
Nettovelka52,067,034,051,060,0 17,6%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)6,89 %0,844 %16,0 %5,99 %19,1 % 218,9%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)20,0 %1,89 %44,8 %16,5 %32,5 % 97,0%
Oman pääoman tuotto (ROE)32,5 %-17,2 %67,5 %17,9 %43,3 % 141,9%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)30,6 %2,83 %64,7 %22,2 %41,3 % 86,0%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)38,1-19,670,216,565,2 295,2%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste44,8 %41,8 %55,7 %58,3 %53,6 % 8,1%
Nettovelkaantumisaste (%)29,4 %65,7 %25,8 %32,3 %29,0 % 10,2%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %16,5 %20,0 %15,9 %15,8 %25,7 % 62,7%
Maksuvalmius
Quick ratio0,6900,3110,2030,3670,456 24,3%
Current ratio2,032,152,952,623,61 37,8%
Rahat ja rahavarat29,001,005,0036,0 620,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)23,213,37,0512,37,22 41,3%
Nettokäyttöpääoma %13,9 %17,2 %22,3 %22,5 %48,4 % 115,1%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.