Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

MVL-Systems Niemi Oy

Y-tunnus 2601351-2 33.12 Koneiden ja laitteiden korjaus ja huolto Perustettu 2014

MVL-Systems Niemi Oy (Y-tunnus: 2601351-2) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Orimattila. Yritys toimii toimialalla 33.12 Koneiden ja laitteiden korjaus ja huolto. Vuonna 2025 liikevaihto oli 1,4 mEUR (27,2 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 15,8 % (EBIT 0,2 mEUR) ja nettotulos 0,2 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 35,7 % ja ROE 37,5 %. Omavaraisuusaste oli 77,3 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,8), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
1 441 kEUR
+27,2 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
15,8 %
+7,3 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 139 kEUR
+25,7 % vs. 2024
Quick ratio 2025
2,84
+0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Orivillentie 12 F 7, Orimattila 16300
Verkkosivu
www.mvl-systems.fi
Perustettu
29.1.2014
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
33 Koneiden ja laitteiden korjaus, huolto ja asennus
Päätoimiala
33.12 Koneiden ja laitteiden korjaus ja huolto
Sijainti
Orivillentie 12 F 7, Orimattila 16300
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

MVL-Systems Niemi Oy · 33 Koneiden ja laitteiden korjaus, huolto ja asennus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto7531 1271 2641 1331 441 27,2%
Bruttokate6349591 0849881 158 17,2%
Liiketulos (EBIT)86,010211796,0227 136,5%
Nettotulos67,080,093,076,0181 138,2%
Oma pääoma yhteensä231292362408557 36,5%
Taseen loppusumma (vastaavaa)324462539551721 30,9%
Nettovelka-64,00-58,0- 187- 139 25,7%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)11,4 %9,05 %9,26 %8,47 %15,8 % 86,5%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)31,4 %26,0 %23,4 %17,6 %35,7 % 102,8%
Oman pääoman tuotto (ROE)32,8 %30,6 %28,4 %19,7 %37,5 % 90,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)42,1 %39,1 %35,9 %25,0 %47,0 % 88,0%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)51,858,765,241,5142 242,2%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste71,3 %63,1 %66,9 %74,0 %77,3 % 4,5%
Nettovelkaantumisaste (%)-27,7 %0 %-16,0 %-45,8 %-25,0 % 45,4%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %3,85 %15,2 %9,57 %-3,88 %1,73 % 144,6%
Maksuvalmius
Quick ratio2,771,301,802,752,84 3,3%
Current ratio2,771,301,802,752,84 3,3%
Rahat ja rahavarat64,0058,0187139 25,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)84,362,869,359,075,2 27,5%
Nettokäyttöpääoma %21,9 %4,61 %11,4 %22,1 %20,9 % 5,4%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.