Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Romulan Tila Oy

Y-tunnus 2597528-5 01.13 Vihannesten ja melonien, juuresten ja mukulakasvien viljely Perustettu 2014

Romulan Tila Oy (Y-tunnus: 2597528-5) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Perniö As. Yritys toimii toimialalla 01.13 Vihannesten ja melonien, juuresten ja mukulakasvien viljely. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,6 mEUR (15,9 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 16,2 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 6,2 % ja ROE 4,5 %. Omavaraisuusaste oli 97,2 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 13,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
622 kEUR
-15,9 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
16,2 %
-10,0 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 447 kEUR
-41,5 % vs. 2024
Quick ratio 2025
13,0
-1,6 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Perniöntie 1793, Perniö As 25520
Henkilöstö
29 (2025)
Perustettu
16.1.2014
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
01 Kasvinviljely ja kotieläintalous, riistatalous ja niihin liittyvät palvelut
Päätoimiala
01.13 Vihannesten ja melonien, juuresten ja mukulakasvien viljely
Sijainti
Perniöntie 1793, Perniö As 25520
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Romulan Tila Oy · 01 Kasvinviljely ja kotieläintalous, riistatalous ja niihin liittyvät palvelut
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto509655587740622 15,9%
Bruttokate502567559610589 3,4%
Liiketulos (EBIT)243238212194101 47,9%
Nettotulos20620318117577,0 56,0%
Oma pääoma yhteensä1 4991 5941 6631 7231 682 2,4%
Taseen loppusumma (vastaavaa)2 0732 0141 7941 7641 731 1,9%
Nettovelka- 867- 599- 353- 316- 447 41,5%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)47,7 %36,3 %36,1 %26,2 %16,2 % 38,2%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)12,8 %11,8 %11,6 %11,8 %6,24 % 47,1%
Oman pääoman tuotto (ROE)14,8 %13,1 %11,1 %10,3 %4,52 % 56,1%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)17,9 %15,6 %13,6 %12,4 %6,40 % 48,4%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)77,957,823,64,35-91,6 2205,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste72,3 %79,2 %92,6 %97,8 %97,2 % 0,6%
Nettovelkaantumisaste (%)-57,8 %-37,6 %-21,2 %-18,3 %-26,6 % 45,4%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-57,6 %-27,5 %-37,6 %-37,4 %-64,0 % 71,1%
Maksuvalmius
Quick ratio1,721,823,7714,713,0 11,6%
Current ratio1,872,004,7215,514,3 7,7%
Rahat ja rahavarat867599353316447 41,5%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)67,474,760,310790,4 15,5%
Nettokäyttöpääoma %98,0 %63,7 %83,6 %76,5 %105 % 37,3%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.