Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Sarmed OY

Y-tunnus 2489763-3 86.22 Lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut Perustettu 2012

Sarmed OY (Y-tunnus: 2489763-3) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Lahti. Yritys toimii toimialalla 86.22 Lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut. Vuonna 2025 liikevaihto oli 1,2 mEUR (27,8 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 31,2 % (EBIT 0,4 mEUR) ja nettotulos 0,3 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 32,1 % ja ROE 27,3 %. Omavaraisuusaste oli 97,2 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 12,1), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
1 165 kEUR
+27,8 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
31,2 %
-5,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 355 kEUR
-440 % vs. 2024
Quick ratio 2025
12,1
+10,5 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kiikunkärjenkatu 13, Lahti 15950
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
26.7.2012
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
86 Terveyspalvelut
Päätoimiala
86.22 Lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
Sijainti
Kiikunkärjenkatu 13, Lahti 15950
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Sarmed OY · 86 Terveyspalvelut
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto7397176459121 165 27,7%
Bruttokate445404450612638 4,2%
Liiketulos (EBIT)301218206333363 9,0%
Nettotulos240173163265289 9,1%
Oma pääoma yhteensä5376407489541 167 22,3%
Taseen loppusumma (vastaavaa)6407037781 0641 200 12,8%
Nettovelka-86,8- 245- 145-65,8- 355 439,5%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)40,8 %30,3 %32,0 %36,6 %31,2 % 14,8%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)56,3 %32,4 %27,9 %36,2 %32,1 % 11,3%
Oman pääoman tuotto (ROE)53,9 %29,4 %23,5 %31,2 %27,3 % 12,5%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)66,6 %36,3 %29,6 %37,4 %33,0 % 11,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)208122104196192 2,0%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste83,9 %91,0 %96,2 %89,6 %97,3 % 8,6%
Nettovelkaantumisaste (%)-16,2 %-38,3 %-19,4 %-6,90 %-30,4 % 340,6%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %0,238 %-26,2 %-17,9 %-4,09 %-27,6 % 574,8%
Maksuvalmius
Quick ratio1,674,327,011,5512,1 680,6%
Current ratio7,7710,425,08,9634,6 286,2%
Rahat ja rahavarat101251145148355 139,9%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)9,129,9620,88,8313,8 56,3%
Nettokäyttöpääoma %67,9 %82,4 %110 %96,4 %95,2 % 1,2%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.