Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Auto- ja kolarikorjaamo M.Putz Oy

Y-tunnus 2487947-8 95.31 Moottoriajoneuvojen korjaus ja huolto Perustettu 2012

Auto- ja kolarikorjaamo M.Putz Oy (Y-tunnus: 2487947-8) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Jalasjärvi. Yritys toimii toimialalla 95.31 Moottoriajoneuvojen korjaus ja huolto. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,7 mEUR (9,6 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 2,3 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli heikko: ROA 4,8 % ja ROE 4,3 %. Omavaraisuusaste oli 81,9 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 4,1), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
692 kEUR
-9,6 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
2,31 %
-5,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 201 kEUR
+11,4 % vs. 2024
Quick ratio 2025
4,10
0,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Trikookuja 5, Jalasjärvi 61600
Verkkosivu
www.mputz.fi
Henkilöstö
4 (2025)
Perustettu
11.7.2012
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
95 Tietokoneiden, henkilökohtaisten ja taloustavaroiden sekä moottoriajoneuvojen ja moottoripyörien korjaus ja huolto
Päätoimiala
95.31 Moottoriajoneuvojen korjaus ja huolto
Sijainti
Trikookuja 5, Jalasjärvi 61600
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Auto- ja kolarikorjaamo M.Putz Oy · 95 Tietokoneiden, henkilökohtaisten ja taloustavaroiden sekä moottoriajoneuvojen ja moottoripyörien korjaus ja huolto
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto964946975765692 9,5%
Bruttokate445360418281269 4,3%
Liiketulos (EBIT)61,038,012258,816,0 72,8%
Nettotulos48,032,097,546,012,0 73,9%
Oma pääoma yhteensä157176260285267 6,3%
Taseen loppusumma (vastaavaa)287324343346327 5,5%
Nettovelka- 112- 140- 198- 227- 201 11,5%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)6,33 %4,02 %12,5 %7,69 %2,31 % 70,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)21,3 %12,8 %36,7 %17,1 %4,75 % 72,2%
Oman pääoman tuotto (ROE)34,9 %19,2 %44,8 %16,9 %4,35 % 74,3%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)44,5 %23,6 %56,3 %21,6 %5,79 % 73,2%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)37,617,180,821,9-14,1 164,4%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste56,5 %54,2 %75,8 %82,3 %81,9 % 0,5%
Nettovelkaantumisaste (%)-71,3 %-79,5 %-76,4 %-79,6 %-75,3 % 5,4%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %1,97 %0,951 %-11,9 %-21,6 %-20,5 % 5,1%
Maksuvalmius
Quick ratio1,311,322,804,074,10 0,7%
Current ratio1,851,913,685,195,12 1,3%
Rahat ja rahavarat112140198227201 11,5%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)16,319,712,310,216,9 65,7%
Nettokäyttöpääoma %11,6 %14,4 %22,8 %33,5 %35,1 % 4,8%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.