Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Optiwomen Oy

Y-tunnus 2456809-8 47.74 Lääkinnällisten ja ortopedisten tuotteiden vähittäiskauppa Perustettu 2012

Optiwomen Oy (Y-tunnus: 2456809-8) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Oulu. Yritys toimii toimialalla 47.74 Lääkinnällisten ja ortopedisten tuotteiden vähittäiskauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 2,0 mEUR (8,2 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 9,4 % (EBIT 0,2 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 23,4 % ja ROE 24,4 %. Omavaraisuusaste oli 76,9 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 3,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
2 003 kEUR
+8,2 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
9,44 %
+3,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 551 kEUR
-27,5 % vs. 2024
Quick ratio 2025
3,17
+0,7 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Paljekuja 1, Oulu 90150
Verkkosivu
www.specsavers.fi
Henkilöstö
14 (2025)
Perustettu
25.1.2012
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
47 Vähittäiskauppa
Päätoimiala
47.74 Lääkinnällisten ja ortopedisten tuotteiden vähittäiskauppa
Sijainti
Paljekuja 1, Oulu 90150
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Optiwomen Oy · 47 Vähittäiskauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto1 6471 6881 8361 8522 003 8,2%
Bruttokate1 1471 2041 3331 3241 454 9,8%
Liiketulos (EBIT)131168192117189 61,5%
Nettotulos10312315792,0148 60,9%
Oma pääoma yhteensä511534591583631 8,2%
Taseen loppusumma (vastaavaa)670829909781835 6,9%
Nettovelka- 482- 514- 546- 432- 551 27,5%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)7,95 %9,95 %10,5 %6,32 %9,44 % 49,4%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)19,9 %22,5 %22,9 %14,0 %23,4 % 67,1%
Oman pääoman tuotto (ROE)20,2 %23,5 %27,9 %15,7 %24,4 % 55,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)25,7 %32,4 %35,5 %20,2 %31,2 % 54,5%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)54,985,210437,796,0 154,6%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste77,2 %65,8 %66,1 %75,2 %76,9 % 2,3%
Nettovelkaantumisaste (%)-94,3 %-96,3 %-92,4 %-74,1 %-87,3 % 17,8%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-19,6 %-12,9 %-12,4 %-12,5 %-17,3 % 38,4%
Maksuvalmius
Quick ratio3,482,122,052,483,17 27,8%
Current ratio3,542,132,092,593,17 22,4%
Rahat ja rahavarat482514546432551 27,5%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)6,436,498,156,317,65 21,2%
Nettokäyttöpääoma %11,5 %5,33 %4,03 %1,57 %6,84 % 335,7%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.