Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Suomen Uistin Oy

Y-tunnus 2453431-4 32.30 Urheiluvälineiden valmistus Perustettu 2012

Suomen Uistin Oy (Y-tunnus: 2453431-4) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Lahti. Yritys toimii toimialalla 32.30 Urheiluvälineiden valmistus. Vuonna 2024 liikevaihto oli 0,5 mEUR (12,8 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 9,3 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 9,0 % ja ROE 14,7 %. Omavaraisuusaste oli 56,6 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli tyydyttävä (quick ratio: 0,9), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2024
517 kEUR
-12,8 % vs. 2023
Liiketulos-% (EBIT-%) 2024
9,28 %
-3,7 %-yks. vs. 2023
Nettovelka 2024
- 114 kEUR
+33,3 % vs. 2023
Quick ratio 2024
0,906
-0,1 vs. 2023

Perustiedot

Osoite
Harjukatu 38 B 22, Lahti 15110
Henkilöstö
4 (2024)
Perustettu
2.1.2012
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
32 Muu valmistus
Päätoimiala
32.30 Urheiluvälineiden valmistus
Sijainti
Harjukatu 38 B 22, Lahti 15110
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Suomen Uistin Oy · 32 Muu valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2024
20202021202220232024Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto497552447593517 12,8%
Bruttokate304333307355352 0,8%
Liiketulos (EBIT)70,094,073,877,048,0 37,7%
Nettotulos49,075,058,761,038,0 37,7%
Oma pääoma yhteensä81,0120178240278 15,8%
Taseen loppusumma (vastaavaa)437230274576488 15,3%
Nettovelka-93,0-40,0-44,5- 171- 114 33,3%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)14,1 %17,0 %16,5 %13,0 %9,28 % 28,6%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)18,8 %28,2 %29,2 %18,1 %9,02 % 50,2%
Oman pääoman tuotto (ROE)65,8 %74,6 %39,4 %29,2 %14,7 % 49,7%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)97,2 %95,4 %49,6 %36,9 %18,7 % 49,3%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)48,967,347,444,115,1 65,8%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste18,4 %51,9 %64,9 %41,6 %56,6 % 36,1%
Nettovelkaantumisaste (%)- 115 %-33,3 %-25,0 %-71,3 %-41,0 % 42,5%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %53,5 %12,9 %11,6 %28,0 %19,1 % 31,8%
Maksuvalmius
Quick ratio0,7490,9550,6620,9670,906 6,3%
Current ratio1,201,912,711,552,07 33,5%
Rahat ja rahavarat93,040,044,5171114 33,3%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)11835,015,693,651,5 45,0%
Nettokäyttöpääoma %14,5 %18,3 %36,9 %31,0 %44,1 % 42,3%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.