Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

TAC IT Nordic Oy

Y-tunnus 2426410-7 46.50 Tieto- ja viestintäteknisten laitteiden tukkukauppa Perustettu 2011

TAC IT Nordic Oy (Y-tunnus: 2426410-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Espoo. Yritys toimii toimialalla 46.50 Tieto- ja viestintäteknisten laitteiden tukkukauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,4 mEUR (35,7 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 15,9 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 34,8 % ja ROE 33,3 %. Omavaraisuusaste oli 83,7 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 5,5), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
414 kEUR
+35,7 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
15,9 %
+6,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 167 kEUR
-44,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
5,54
+1,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Tekniikantie 12, Espoo 02150
Verkkosivu
www.tacitnordic.com
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
5.8.2011
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
46 Tukkukauppa
Päätoimiala
46.50 Tieto- ja viestintäteknisten laitteiden tukkukauppa
Sijainti
Tekniikantie 12, Espoo 02150
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

TAC IT Nordic Oy · 46 Tukkukauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto270301268305414 35,7%
Bruttokate134163143141199 41,1%
Liiketulos (EBIT)20,044,028,030,066,0 120,0%
Nettotulos15,035,023,025,053,0 112,0%
Oma pääoma yhteensä79,0108123138180 30,4%
Taseen loppusumma (vastaavaa)120136146170215 26,5%
Nettovelka-47,0-82,0-82,0- 116- 167 44,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)7,41 %14,6 %10,4 %9,84 %15,9 % 61,6%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)18,7 %34,4 %20,6 %20,3 %34,8 % 71,4%
Oman pääoman tuotto (ROE)20,1 %37,4 %19,9 %19,2 %33,3 % 73,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)28,2 %47,3 %25,4 %24,6 %42,1 % 71,1%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)9,3827,512,012,639,2 211,1%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste66,4 %81,8 %83,7 %81,2 %83,7 % 3,1%
Nettovelkaantumisaste (%)-59,5 %-75,9 %-66,7 %-84,1 %-92,8 % 10,3%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-2,59 %-17,3 %-21,6 %-27,5 %-31,9 % 16,0%
Maksuvalmius
Quick ratio2,404,924,544,445,54 24,8%
Current ratio2,403,934,544,445,54 24,8%
Rahat ja rahavarat47,082,082,0116167 44,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)56,838,819,19,575,29 44,7%
Nettokäyttöpääoma %20,7 %29,2 %31,7 %36,1 %38,4 % 6,4%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.