Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Maansiirto Hartikainen Oy

Y-tunnus 2397557-2 43.12 Rakennuspaikan valmistelutyöt Perustettu 2011

Maansiirto Hartikainen Oy (Y-tunnus: 2397557-2) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Vieremä. Yritys toimii toimialalla 43.12 Rakennuspaikan valmistelutyöt. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,5 mEUR (21,3 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 12,9 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 14,9 % ja ROE 63,9 %. Omavaraisuusaste oli 24,1 %, mikä kertoo kohtuullisesta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,4), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
450 kEUR
+21,3 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
12,9 %
+2,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
58,0 kEUR
-56,1 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,43
-0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Heikkiläntie 67, Vieremä 74200
Henkilöstö
3 (2025)
Perustettu
17.3.2011
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
43 Erikoistunut rakennustoiminta
Päätoimiala
43.12 Rakennuspaikan valmistelutyöt
Sijainti
Heikkiläntie 67, Vieremä 74200
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Maansiirto Hartikainen Oy · 43 Erikoistunut rakennustoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto257375407371450 21,3%
Bruttokate145225222248277 11,7%
Liiketulos (EBIT)-36,020,0-23,039,058,0 48,7%
Nettotulos-39,012,0-35,026,047,0 80,8%
Oma pääoma yhteensä60,067,027,051,096,0 88,2%
Taseen loppusumma (vastaavaa)431493431393397 1,0%
Nettovelka15515624613258,0 56,1%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)-14,0 %5,33 %-5,65 %10,5 %12,9 % 22,9%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)-8,64 %4,33 %-4,98 %9,47 %14,9 % 57,3%
Oman pääoman tuotto (ROE)-46,7 %18,9 %-74,5 %66,7 %63,9 % 4,2%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)-9,93 %5,33 %-6,10 %11,0 %19,2 % 74,5%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-69,4-15,5-58,63,2426,9 730,2%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste13,9 %13,6 %6,26 %13,0 %24,1 % 85,4%
Nettovelkaantumisaste (%)258 %233 %911 %259 %60,4 % 76,7%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %82,5 %72,8 %73,5 %52,8 %38,0 % 28,0%
Maksuvalmius
Quick ratio2,371,881,521,561,43 8,3%
Current ratio2,371,881,521,561,43 8,3%
Rahat ja rahavarat160153105146131 10,3%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)89,512771,756,186,0 53,3%
Nettokäyttöpääoma %50,6 %36,0 %15,5 %19,9 %16,0 % 19,6%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.