Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Viafin GAS Oy

Y-tunnus 2390339-2 42.21 Yleisten jakeluverkkojen rakentaminen nestemäisiä aineita varten Perustettu 2011

Viafin GAS Oy (Y-tunnus: 2390339-2) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Vantaa. Yritys toimii toimialalla 42.21 Yleisten jakeluverkkojen rakentaminen nestemäisiä aineita varten. Vuonna 2025 liikevaihto oli 12,1 mEUR (4,8 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 2,2 % (EBIT 0,3 mEUR) ja nettotulos 0,2 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 8,5 % ja ROE 29,4 %. Omavaraisuusaste oli 23,5 %, mikä kertoo kohtuullisesta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,1), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
12 062 kEUR
+4,8 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
2,18 %
+0,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 744 kEUR
-61,7 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,998
+0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Linjatie 4, Vantaa 01260
Verkkosivu
www.viafingas.fi
Henkilöstö
81 (2025)
Perustettu
31.1.2011
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
42 Maa- ja vesirakentaminen
Päätoimiala
42.21 Yleisten jakeluverkkojen rakentaminen nestemäisiä aineita varten
Sijainti
Linjatie 4, Vantaa 01260
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Viafin GAS Oy · 42 Maa- ja vesirakentaminen
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto16 03411 44011 13311 50712 062 4,8%
Bruttokate12 5288 0058 0607 9997 767 2,9%
Liiketulos (EBIT)2 391428371200263 31,5%
Nettotulos1 919355267191206 7,9%
Oma pääoma yhteensä2 4228581 125694709 2,2%
Taseen loppusumma (vastaavaa)5 9033 3933 4613 0953 104 0,3%
Nettovelka-3 986- 514-1 352- 460- 744 61,7%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)14,9 %3,74 %3,33 %1,74 %2,18 % 25,3%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)46,3 %9,21 %11,1 %6,38 %8,52 % 33,5%
Oman pääoman tuotto (ROE)95,9 %21,6 %26,9 %21,0 %29,4 % 40,0%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)116 %25,4 %36,8 %21,8 %32,3 % 48,2%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)1 75610322141,8124 196,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste41,6 %25,8 %34,4 %23,3 %23,5 % 0,9%
Nettovelkaantumisaste (%)- 165 %-59,9 %- 120 %-66,3 %- 105 % 58,4%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-3,55 %17,5 %8,30 %16,5 %12,1 % 26,7%
Maksuvalmius
Quick ratio1,541,061,100,9210,998 8,4%
Current ratio1,631,181,221,071,15 7,5%
Rahat ja rahavarat4 0155191 352474921 94,3%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)28,664,936,549,136,2 26,3%
Nettokäyttöpääoma %13,6 %3,88 %4,59 %1,36 %3,05 % 124,3%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.