Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Ransuco Oy

Y-tunnus 2358042-3 46.61 Maa- ja metsätalouskoneiden ja -tarvikkeiden tukkukauppa Perustettu 2010

Ransuco Oy (Y-tunnus: 2358042-3) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Vihti. Yritys toimii toimialalla 46.61 Maa- ja metsätalouskoneiden ja -tarvikkeiden tukkukauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 1,3 mEUR (7,6 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 0,4 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli heikko: ROA 1,0 % ja ROE 1,1 %. Omavaraisuusaste oli 64,0 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,3), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
1 256 kEUR
+7,6 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
0,398 %
-4,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 211 kEUR
-103 % vs. 2024
Quick ratio 2025
2,67
0,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Rinteläntie 23, Vihti 03400
Verkkosivu
www.ransuco.fi
Henkilöstö
3 (2025)
Perustettu
16.9.2010
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
46 Tukkukauppa
Päätoimiala
46.61 Maa- ja metsätalouskoneiden ja -tarvikkeiden tukkukauppa
Sijainti
Rinteläntie 23, Vihti 03400
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Ransuco Oy · 46 Tukkukauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto2 0821 5051 2371 1671 256 7,6%
Bruttokate597459383320277 13,4%
Liiketulos (EBIT)14499,076,056,05,00 91,1%
Nettotulos11277,060,045,04,00 91,1%
Oma pääoma yhteensä442444405350354 1,1%
Taseen loppusumma (vastaavaa)716659539445591 32,8%
Nettovelka-62,0- 101- 144- 104- 211 102,9%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)6,92 %6,58 %6,14 %4,80 %0,398 % 91,7%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)19,7 %14,4 %12,7 %11,6 %0,965 % 91,7%
Oman pääoman tuotto (ROE)27,2 %17,4 %14,1 %11,9 %1,14 % 90,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)30,3 %19,8 %16,7 %15,0 %1,42 % 90,5%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)72,032,313,86,22-29,1 567,8%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste64,8 %67,9 %77,0 %82,9 %64,0 % 22,8%
Nettovelkaantumisaste (%)-14,0 %-22,7 %-35,6 %-29,7 %-59,6 % 100,7%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %7,40 %3,99 %-1,29 %-0,771 %1,99 % 358,1%
Maksuvalmius
Quick ratio0,9951,091,792,642,67 1,1%
Current ratio3,033,103,834,672,48 46,9%
Rahat ja rahavarat120154151104213 104,8%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)10,313,816,523,549,4 110,2%
Nettokäyttöpääoma %22,4 %28,3 %30,9 %29,9 %28,1 % 6,0%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.