Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

MCON Finland Oy

Y-tunnus 2288199-6 68.11 Omien kiinteistöjen kauppa Perustettu 2009

MCON Finland Oy (Y-tunnus: 2288199-6) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Vaasa. Yritys toimii toimialalla 68.11 Omien kiinteistöjen kauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,0 mEUR (28,8 % lasku). Liikevoittoprosentti oli -11,9 % (EBIT -0,0 mEUR) ja nettotulos -0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tappiollinen: ROA -7,2 % ja ROE -8,5 %. Omavaraisuusaste oli 75,0 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 22,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
42,0 kEUR
-28,8 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
-11,9 %
-39,0 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-5,00 kEUR
+87,2 % vs. 2024
Quick ratio 2025
22,0
+1,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Rantakatu 2 G 11, Vaasa 65100
Verkkosivu
www.mcon.fi
Perustettu
9.9.2009
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
68 Kiinteistöalan toiminta
Päätoimiala
68.11 Omien kiinteistöjen kauppa
Sijainti
Rantakatu 2 G 11, Vaasa 65100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

MCON Finland Oy · 68 Kiinteistöalan toiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto60,053,046,059,042,0 28,8%
Bruttokate58,052,044,057,040,0 29,8%
Liiketulos (EBIT)18,012,01,0016,0-5,00 131,3%
Nettotulos15,09,001,0012,0-5,00 141,7%
Oma pääoma yhteensä50,055,052,064,054,0 15,6%
Taseen loppusumma (vastaavaa)58,060,056,066,073,0 10,6%
Nettovelka-13,0-44,0-23,0-39,0-5,00 87,2%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)30,0 %22,6 %2,17 %27,1 %-11,9 % 143,9%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)37,1 %20,3 %1,72 %26,2 %-7,19 % 127,4%
Oman pääoman tuotto (ROE)34,9 %17,1 %1,87 %20,7 %-8,47 % 140,9%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)42,9 %22,6 %1,83 %27,6 %-7,35 % 126,6%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)11,65,09-4,208,08-11,1 237,4%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste84,7 %94,8 %92,9 %97,0 %75,0 % 22,7%
Nettovelkaantumisaste (%)-26,0 %-80,0 %-44,2 %-60,9 %-9,26 % 84,8%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-6,67 %-77,4 %-41,3 %-62,7 %-9,52 % 84,8%
Maksuvalmius
Quick ratio1,8915,36,7521,022,0 4,8%
Current ratio1,8915,36,7521,022,0 4,8%
Rahat ja rahavarat13,044,023,039,022,0 43,6%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)06,89000-
Nettokäyttöpääoma %13,3 %81,1 %50,0 %67,8 %50,0 % 26,3%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.