Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Metalvet Oy

Y-tunnus 2276614-6 25.99 Muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus Perustettu 2009

Metalvet Oy (Y-tunnus: 2276614-6) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Vaskio. Yritys toimii toimialalla 25.99 Muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (0,8 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 17,3 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 14,6 % ja ROE 15,7 %. Omavaraisuusaste oli 78,5 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 3,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
133 kEUR
+0,8 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
17,3 %
-5,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-30,0 kEUR
+6,3 % vs. 2024
Quick ratio 2025
3,05
+1,3 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kesämäentie 66, Vaskio 25260
Verkkosivu
www.metalvet.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
1.7.2009
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
25 Metallituotteiden valmistus pois lukien koneet ja laitteet
Päätoimiala
25.99 Muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus
Sijainti
Kesämäentie 66, Vaskio 25260
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Metalvet Oy · 25 Metallituotteiden valmistus pois lukien koneet ja laitteet
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto87,091,0124132133 0,8%
Bruttokate75,088,0119117105 10,3%
Liiketulos (EBIT)12,017,045,030,023,0 23,3%
Nettotulos7,0010,037,022,018,0 18,2%
Oma pääoma yhteensä37,047,084,0105124 18,1%
Taseen loppusumma (vastaavaa)117127165156158 1,3%
Nettovelka32,027,0-12,0-32,0-30,0 6,3%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)13,8 %18,7 %36,3 %22,7 %17,3 % 23,8%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)11,4 %13,9 %30,8 %18,7 %14,6 % 21,9%
Oman pääoman tuotto (ROE)20,9 %23,8 %56,5 %23,3 %15,7 % 32,6%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)16,7 %20,6 %45,7 %25,2 %17,7 % 29,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)2,695,9431,012,97,18 44,3%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste32,2 %37,0 %50,9 %67,3 %78,5 % 16,6%
Nettovelkaantumisaste (%)86,5 %57,4 %-14,3 %-30,5 %-24,2 % 20,7%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %75,9 %79,1 %30,6 %0,758 %-6,77 % 993,1%
Maksuvalmius
Quick ratio0,7100,4551,261,793,05 70,4%
Current ratio1,291,031,702,093,29 57,4%
Rahat ja rahavarat12,08,0043,050,043,0 14,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)42,028,129,424,946,7 87,6%
Nettokäyttöpääoma %10,3 %1,10 %24,2 %27,3 %36,1 % 32,2%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.