Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Sawon Novas Oy

Y-tunnus 2254988-9 47.52 Rautakauppatavaran, rakennustarvikkeiden, maalien ja lasin vähittäiskauppa Perustettu 2009

Sawon Novas Oy (Y-tunnus: 2254988-9) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Tuusniemi. Yritys toimii toimialalla 47.52 Rautakauppatavaran, rakennustarvikkeiden, maalien ja lasin vähittäiskauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (71,1 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 33,3 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 7,7 % ja ROE 7,3 %. Omavaraisuusaste oli 90,8 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 6,6), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
66,0 kEUR
-71,1 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
33,3 %
+28,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 194 kEUR
+13,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
6,57
-3,8 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Huutoniementie 17 A, Tuusniemi 71200
Verkkosivu
www.sawonnovas.fi
Perustettu
3.3.2009
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
47 Vähittäiskauppa
Päätoimiala
47.52 Rautakauppatavaran, rakennustarvikkeiden, maalien ja lasin vähittäiskauppa
Sijainti
Huutoniementie 17 A, Tuusniemi 71200
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Sawon Novas Oy · 47 Vähittäiskauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto51946445522866,0 71,1%
Bruttokate172017510179,0 21,8%
Liiketulos (EBIT)54,03,0098,012,022,0 83,3%
Nettotulos53,03,0087,011,021,0 90,9%
Oma pääoma yhteensä174157291275297 8,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)189168308298326 9,4%
Nettovelka-39,0-37,0- 136- 223- 194 13,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)10,4 %0,647 %21,5 %5,26 %33,3 % 533,1%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)28,1 %1,68 %41,2 %3,96 %7,69 % 94,2%
Oman pääoman tuotto (ROE)35,9 %1,81 %38,8 %3,89 %7,34 % 88,7%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)28,6 %1,71 %42,9 %4,24 %8,39 % 97,9%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)35,6-14,571,1-16,5-6,77 59,0%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste91,6 %93,5 %94,2 %92,6 %90,8 % 1,9%
Nettovelkaantumisaste (%)-22,4 %-23,6 %-46,7 %-81,1 %-65,3 % 19,5%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-6,55 %-7,76 %-25,9 %-88,2 %- 248 % 181,2%
Maksuvalmius
Quick ratio10,451,07,6710,36,57 36,2%
Current ratio22,290,012,510,36,57 36,2%
Rahat ja rahavarat50,047,0136223194 13,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)00000-
Nettokäyttöpääoma %20,4 %19,2 %45,5 %89,9 %253 % 181,4%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.