Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Alfa Wear Oy

Y-tunnus 2222428-3 14.29 Muualla luokittelematon muiden vaatteiden ja asusteiden valmistus Perustettu 2008

Alfa Wear Oy (Y-tunnus: 2222428-3) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Orivesi As. Yritys toimii toimialalla 14.29 Muualla luokittelematon muiden vaatteiden ja asusteiden valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 1,2 mEUR (19,8 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 14,2 % (EBIT 0,2 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 31,1 % ja ROE 32,3 %. Omavaraisuusaste oli 69,8 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,3), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
1 179 kEUR
+19,8 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
14,2 %
+0,3 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 158 kEUR
+44,9 % vs. 2024
Quick ratio 2025
2,31
-3,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kuohuntie 6, Orivesi As 35100
Verkkosivu
www.alfawear.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
30.9.2008
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
14 Vaatteiden valmistus
Päätoimiala
14.29 Muualla luokittelematon muiden vaatteiden ja asusteiden valmistus
Sijainti
Kuohuntie 6, Orivesi As 35100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Alfa Wear Oy · 14 Vaatteiden valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto6172 0211 3069841 179 19,8%
Bruttokate116245190199234 17,6%
Liiketulos (EBIT)81,0175120136167 22,8%
Nettotulos77,0159107116134 15,5%
Oma pääoma yhteensä733891848438391 10,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)8761 0911 045514560 8,9%
Nettovelka-65,0- 199-85,0- 287- 158 44,9%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)13,1 %8,66 %9,19 %13,8 %14,2 % 2,9%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)10,7 %20,1 %12,6 %22,5 %31,1 % 38,2%
Oman pääoman tuotto (ROE)10,2 %19,6 %12,3 %18,0 %32,3 % 79,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)12,7 %24,4 %15,5 %27,2 %40,3 % 48,2%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-8,4371,211,528,692,6 223,8%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste83,9 %81,7 %81,4 %85,0 %69,8 % 17,9%
Nettovelkaantumisaste (%)-8,87 %-22,3 %-10,0 %-65,5 %-40,4 % 38,3%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %12,3 %0,0495 %8,35 %-21,3 %0,933 % 104,4%
Maksuvalmius
Quick ratio1,042,712,185,292,31 56,3%
Current ratio2,473,192,826,493,28 49,5%
Rahat ja rahavarat65,019985,0287158 44,9%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)29,661,986,637,171,8 93,5%
Nettokäyttöpääoma %33,5 %21,7 %27,0 %43,0 %32,7 % 24,0%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.