Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

GLASCON OY

Y-tunnus 2201204-5 43.34 Maalaus ja lasitus Perustettu 2008

GLASCON OY (Y-tunnus: 2201204-5) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Kello. Yritys toimii toimialalla 43.34 Maalaus ja lasitus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 2,7 mEUR (32,8 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 7,9 % (EBIT 0,2 mEUR) ja nettotulos 0,2 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 24,7 % ja ROE 29,0 %. Omavaraisuusaste oli 68,3 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 3,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
2 668 kEUR
+32,8 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
7,94 %
+5,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 347 kEUR
+0,3 % vs. 2024
Quick ratio 2025
2,98
+0,6 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Varsikuja 5, Kello 90820
Verkkosivu
www.glascon.fi
Henkilöstö
9 (2025)
Perustettu
6.6.2008
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
43 Erikoistunut rakennustoiminta
Päätoimiala
43.34 Maalaus ja lasitus
Sijainti
Varsikuja 5, Kello 90820
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

GLASCON OY · 43 Erikoistunut rakennustoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto3 2573 6443 8442 0102 668 32,7%
Bruttokate1 1931 0821 4118491 120 31,9%
Liiketulos (EBIT)35716441757,0212 271,9%
Nettotulos28513133243,0166 286,0%
Oma pääoma yhteensä708589571514629 22,4%
Taseen loppusumma (vastaavaa)1 0631 003957798921 15,4%
Nettovelka- 395- 258- 483- 348- 347 0,3%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)11,0 %4,50 %10,8 %2,84 %7,94 % 179,6%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)32,1 %15,9 %42,6 %6,61 %24,7 % 273,7%
Oman pääoman tuotto (ROE)40,7 %20,2 %57,2 %7,93 %29,0 % 265,7%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)50,9 %25,3 %72,0 %10,7 %37,1 % 246,7%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)22064,0278-8,63121 1502,1%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste66,6 %58,7 %59,6 %64,4 %68,3 % 6,1%
Nettovelkaantumisaste (%)-55,8 %-43,8 %-84,6 %-67,7 %-55,1 % 18,6%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-1,23 %4,31 %-2,50 %-3,18 %-2,05 % 35,5%
Maksuvalmius
Quick ratio2,331,802,142,352,98 26,8%
Current ratio2,341,902,162,402,99 24,6%
Rahat ja rahavarat395258483348347 0,3%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)42,138,415,328,32,47 91,3%
Nettokäyttöpääoma %14,6 %10,3 %10,1 %17,2 %18,0 % 4,7%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.