Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Maanrakennus Miinalainen Oy

Y-tunnus 2199687-1 43.12 Rakennuspaikan valmistelutyöt Perustettu 2008

Maanrakennus Miinalainen Oy (Y-tunnus: 2199687-1) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Tikkala. Yritys toimii toimialalla 43.12 Rakennuspaikan valmistelutyöt. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,2 mEUR (24,1 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 8,8 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 29,5 % ja ROE 34,4 %. Omavaraisuusaste oli 81,5 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,6), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
216 kEUR
+24,1 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
8,80 %
+13,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-11,0 kEUR
-450 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,58
+1,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Patajärventie 42, Tikkala 41860
Verkkosivu
www.miinalainen.fi
Henkilöstö
2 (2025)
Perustettu
2.6.2008
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
43 Erikoistunut rakennustoiminta
Päätoimiala
43.12 Rakennuspaikan valmistelutyöt
Sijainti
Patajärventie 42, Tikkala 41860
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Maanrakennus Miinalainen Oy · 43 Erikoistunut rakennustoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto230283287174216 24,1%
Bruttokate162168171118133 12,7%
Liiketulos (EBIT)43,036,011,0-8,0019,0 337,5%
Nettotulos34,027,04,00-10,016,0 260,0%
Oma pääoma yhteensä29,054,054,040,053,0 32,5%
Taseen loppusumma (vastaavaa)96,012211066,063,0 4,5%
Nettovelka28,00-11,0-2,00-11,0 450,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)18,7 %12,7 %3,83 %-4,60 %8,80 % 291,3%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)50,3 %33,0 %9,48 %-9,09 %29,5 % 424,5%
Oman pääoman tuotto (ROE)68,0 %65,1 %7,41 %-21,3 %34,4 % 261,5%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)80,4 %45,3 %13,4 %-12,9 %38,4 % 397,7%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)32,421,82,68-15,312,2 179,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste29,9 %44,3 %48,6 %58,8 %81,5 % 38,6%
Nettovelkaantumisaste (%)96,6 %0 %-20,4 %-5,00 %-20,8 % 316,0%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %23,0 %12,0 %8,01 %9,20 %0,463 % 95,0%
Maksuvalmius
Quick ratio0,9731,171,110,5711,58 176,7%
Current ratio0,9731,171,110,5711,58 176,7%
Rahat ja rahavarat15,034,034,012,011,0 8,3%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)27,019,3006,76-
Nettokäyttöpääoma %-0,435 %2,83 %1,74 %-6,90 %3,24 % 147,0%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.