Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Poppamies Oy

Y-tunnus 2182256-4 47.27 Muiden elintarvikkeiden vähittäiskauppa Perustettu 2008

Poppamies Oy (Y-tunnus: 2182256-4) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Kangasala. Yritys toimii toimialalla 47.27 Muiden elintarvikkeiden vähittäiskauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 4,5 mEUR (14,1 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 0,3 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos -0,2 mEUR.

Kannattavuus oli tappiollinen: ROA -14,5 % ja ROE -26,0 %. Omavaraisuusaste oli 61,0 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli tyydyttävä (quick ratio: 0,8), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
4 504 kEUR
-14,1 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
0,266 %
-3,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
137 kEUR
-37,2 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,807
0,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Lentolantie 14-16, Kangasala 36220
Verkkosivu
www.poppamies.fi
Henkilöstö
13 (2025)
Perustettu
6.3.2008
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
47 Vähittäiskauppa
Päätoimiala
47.27 Muiden elintarvikkeiden vähittäiskauppa
Sijainti
Lentolantie 14-16, Kangasala 36220
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Poppamies Oy · 47 Vähittäiskauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto5 7005 6434 9025 2454 504 14,1%
Bruttokate2 0762 0981 7631 8981 630 14,1%
Liiketulos (EBIT)33715023,017512,0 93,1%
Nettotulos26498,0-2,00114- 223 295,6%
Oma pääoma yhteensä1 0771 025937969746 23,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)1 6491 8871 7941 6351 223 25,2%
Nettovelka26,055,0412218137 37,2%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)5,91 %2,66 %0,469 %3,34 %0,266 % 92,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)23,9 %8,60 %1,41 %10,2 %-14,5 % 242,2%
Oman pääoman tuotto (ROE)27,1 %9,32 %-0,204 %12,0 %-26,0 % 316,7%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)33,2 %12,5 %1,97 %13,6 %-19,7 % 244,9%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)1869,29-97,610,6- 102 1062,3%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste65,3 %54,3 %52,2 %59,3 %61,0 % 2,9%
Nettovelkaantumisaste (%)2,41 %5,37 %44,0 %22,5 %18,4 % 18,2%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %9,12 %11,8 %17,3 %12,4 %10,2 % 17,7%
Maksuvalmius
Quick ratio1,020,6680,9270,7610,807 6,0%
Current ratio2,742,282,482,452,36 3,7%
Rahat ja rahavarat52,019511,017,016,0 5,9%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)24,414,332,924,027,5 14,6%
Nettokäyttöpääoma %15,1 %15,5 %16,5 %14,0 %14,4 % 2,9%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.