Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Salon Teräs- ja Puurakenne Oy

Y-tunnus 2156133-3 25.53 Metallien työstö Perustettu 2007

Salon Teräs- ja Puurakenne Oy (Y-tunnus: 2156133-3) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Ylönkylä. Yritys toimii toimialalla 25.53 Metallien työstö. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,0 mEUR (38,5 % lasku). Liikevoittoprosentti oli -16,7 % (EBIT -0,0 mEUR) ja nettotulos -0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tappiollinen: ROA -20,0 % ja ROE -27,6 %. Omavaraisuusaste oli 75,0 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 4,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
24,0 kEUR
-38,5 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
-16,7 %
-11,5 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-10,0 kEUR
+52,4 % vs. 2024
Quick ratio 2025
4,00
+0,3 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Ylönkyläntie 16, Ylönkylä 25610
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
28.10.2007
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
25 Metallituotteiden valmistus pois lukien koneet ja laitteet
Päätoimiala
25.53 Metallien työstö
Sijainti
Ylönkyläntie 16, Ylönkylä 25610
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Salon Teräs- ja Puurakenne Oy · 25 Metallituotteiden valmistus pois lukien koneet ja laitteet
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto30,025,032,039,024,0 38,5%
Bruttokate30,027,032,039,024,0 38,5%
Liiketulos (EBIT)1,003,003,00-2,00-4,00 100,0%
Nettotulos1,003,003,00-2,00-4,00 100,0%
Oma pääoma yhteensä23,020,021,017,012,0 29,4%
Taseen loppusumma (vastaavaa)24,022,025,023,017,0 26,1%
Nettovelka-20,0-9,00-17,0-21,0-10,0 52,4%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)3,33 %12,0 %9,38 %-5,13 %-16,7 % 225,5%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)3,70 %13,0 %12,8 %-8,33 %-20,0 % 140,1%
Oman pääoman tuotto (ROE)4,00 %14,0 %14,6 %-10,5 %-27,6 % 162,9%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)4,17 %14,6 %14,3 %-10,3 %-26,7 % 159,2%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-1,550,8241,11-3,99-5,61 40,6%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste88,5 %90,9 %87,5 %73,9 %75,0 % 1,5%
Nettovelkaantumisaste (%)-87,0 %-45,0 %-81,0 %- 124 %-83,3 % 32,8%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-56,7 %-28,0 %-43,8 %-38,5 %-25,0 % 35,1%
Maksuvalmius
Quick ratio7,3310,07,673,674,00 9,0%
Current ratio7,3310,07,673,674,00 9,0%
Rahat ja rahavarat20,09,0017,021,010,0 52,4%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)24,311757,0076,0-
Nettokäyttöpääoma %63,3 %72,0 %62,5 %41,0 %50,0 % 22,0%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.