Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Stera Group Oy

Y-tunnus 2145072-1 25.11 Metallirakenteiden ja niiden osien valmistus Perustettu 2007

Stera Group Oy (Y-tunnus: 2145072-1) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Naantali. Yritys toimii toimialalla 25.11 Metallirakenteiden ja niiden osien valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 12,2 mEUR (4,0 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 15,3 % (EBIT 1,9 mEUR) ja nettotulos 0,7 mEUR.

Kannattavuus oli heikko: ROA 4,4 % ja ROE 3,2 %. Omavaraisuusaste oli 63,4 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli heikko (quick ratio: 0,2), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
12 162 kEUR
+4,0 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
15,3 %
-6,2 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
20 086 kEUR
-2,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,0819
+0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Patenttikatu 1, Naantali 21100
Verkkosivu
www.stera.com
Henkilöstö
105 (2025)
Perustettu
28.9.2007
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
25 Metallituotteiden valmistus pois lukien koneet ja laitteet
Päätoimiala
25.11 Metallirakenteiden ja niiden osien valmistus
Sijainti
Patenttikatu 1, Naantali 21100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Stera Group Oy · 25 Metallituotteiden valmistus pois lukien koneet ja laitteet
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto10 72411 14512 24411 69712 162 4,0%
Bruttokate10 72411 14512 24411 69712 162 4,0%
Liiketulos (EBIT)2 7172 4712 1342 5131 861 25,9%
Nettotulos1 8712 0291 3511 142709 37,9%
Oma pääoma yhteensä15 94220 75421 60622 23722 647 1,8%
Taseen loppusumma (vastaavaa)44 52246 87347 80045 81946 814 2,2%
Nettovelka25 46823 24121 56320 49920 086 2,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)25,3 %22,2 %17,4 %21,5 %15,3 % 28,8%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)6,28 %5,42 %4,96 %5,91 %4,39 % 25,7%
Oman pääoman tuotto (ROE)12,3 %11,1 %6,38 %5,21 %3,16 % 39,3%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)6,59 %5,68 %5,20 %6,20 %4,61 % 25,6%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-1 630-2 026-2 536-2 296-2 714 18,2%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste60,3 %64,2 %63,0 %65,5 %63,4 % 3,2%
Nettovelkaantumisaste (%)160 %112 %99,8 %92,2 %88,7 % 3,8%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %257 %226 %195 %194 %184 % 5,2%
Maksuvalmius
Quick ratio0,1030,06110,1630,01320,0819 520,5%
Current ratio0,1030,06110,1630,01320,0819 520,5%
Rahat ja rahavarat001 4348,00818 10125,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)00,06550,11900-
Nettokäyttöpääoma %-76,0 %-65,4 %-72,9 %-85,5 %- 101 % 18,1%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.