Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Sukkamestarit Oy

Y-tunnus 2143817-5 13.99 Muualla luokittelematon muiden tekstiilituotteiden valmistus Perustettu 2007

Sukkamestarit Oy (Y-tunnus: 2143817-5) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Tampere. Yritys toimii toimialalla 13.99 Muualla luokittelematon muiden tekstiilituotteiden valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 6,1 mEUR (27,3 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 6,2 % (EBIT 0,4 mEUR) ja nettotulos 0,3 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 11,4 % ja ROE 25,9 %. Omavaraisuusaste oli 35,3 %, mikä kertoo kohtuullisesta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli tyydyttävä (quick ratio: 0,5), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
6 074 kEUR
+27,3 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
6,21 %
+7,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
625 kEUR
-25,9 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,510
-0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kuukuja 2-4, Tampere 33420
Verkkosivu
www.sukkamestarit.fi
Henkilöstö
34 (2025)
Perustettu
10.8.2007
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
13 Tekstiilien valmistus
Päätoimiala
13.99 Muualla luokittelematon muiden tekstiilituotteiden valmistus
Sijainti
Kuukuja 2-4, Tampere 33420
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Sukkamestarit Oy · 13 Tekstiilien valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto4 6025 1655 1814 7736 074 27,3%
Bruttokate2 9463 5343 6763 0703 812 24,2%
Liiketulos (EBIT)11218246,0-42,0377 997,6%
Nettotulos86,0160-1,00- 101275 372,3%
Oma pääoma yhteensä8651 0251 0249231 198 29,8%
Taseen loppusumma (vastaavaa)3 6573 7923 6263 1963 395 6,2%
Nettovelka1 078932912844625 25,9%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)2,43 %3,52 %0,888 %-0,880 %6,21 % 805,7%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)3,03 %4,89 %1,29 %-1,20 %11,4 % 1050,0%
Oman pääoman tuotto (ROE)10,5 %16,9 %-0,0976 %-10,4 %25,9 % 349,0%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)4,74 %7,58 %2,08 %-1,98 %19,3 % 1074,7%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)- 109-45,0- 181- 252194 177,0%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste23,6 %27,0 %28,2 %28,9 %35,3 % 22,1%
Nettovelkaantumisaste (%)125 %90,9 %89,1 %91,4 %52,2 % 42,9%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %50,8 %45,0 %44,9 %44,2 %33,5 % 24,2%
Maksuvalmius
Quick ratio1,090,8710,6510,5630,510 9,4%
Current ratio2,702,342,202,051,92 6,3%
Rahat ja rahavarat457444280164163 0,6%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)23,622,021,121,124,5 16,1%
Nettokäyttöpääoma %29,9 %27,0 %26,6 %24,8 %20,5 % 17,3%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.