Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

KylmäCenter Oy

Y-tunnus 2108033-7 43.22 Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus Perustettu 2007

KylmäCenter Oy (Y-tunnus: 2108033-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Oulu. Yritys toimii toimialalla 43.22 Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 2,3 mEUR (1,2 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 7,5 % (EBIT 0,2 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 11,5 % ja ROE 14,8 %. Omavaraisuusaste oli 55,2 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli tyydyttävä (quick ratio: 0,7), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
2 333 kEUR
+1,2 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
7,46 %
+5,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
184 kEUR
-45,6 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,727
+0,2 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Palolankuja 3, Oulu 90620
Verkkosivu
www.kylmacenter.fi
Henkilöstö
10 (2025)
Perustettu
2.3.2007
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
43 Erikoistunut rakennustoiminta
Päätoimiala
43.22 Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Sijainti
Palolankuja 3, Oulu 90620
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

KylmäCenter Oy · 43 Erikoistunut rakennustoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto2 5723 8872 6842 3052 333 1,2%
Bruttokate8631 1981 0899421 054 11,9%
Liiketulos (EBIT)26545019955,0174 216,4%
Nettotulos20335013923,0132 473,9%
Oma pääoma yhteensä534841913863926 7,3%
Taseen loppusumma (vastaavaa)1 2511 7911 6981 5631 676 7,2%
Nettovelka36,0105244338184 45,6%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)10,3 %11,6 %7,41 %2,39 %7,46 % 212,1%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)26,7 %29,7 %11,4 %3,37 %11,5 % 241,2%
Oman pääoman tuotto (ROE)45,6 %50,9 %15,8 %2,59 %14,8 % 471,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)41,0 %44,6 %15,6 %4,16 %14,5 % 248,6%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)16628243,5-84,516,2 119,2%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste42,7 %46,9 %53,8 %55,2 %55,2 % 0,0%
Nettovelkaantumisaste (%)6,74 %12,5 %26,7 %39,2 %19,9 % 49,2%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %18,1 %17,9 %21,9 %26,5 %24,5 % 7,5%
Maksuvalmius
Quick ratio0,9020,7670,9490,5390,727 34,9%
Current ratio1,291,411,491,081,18 9,3%
Rahat ja rahavarat25125619790,0181 101,1%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)17,219,315,15,3812,8 137,9%
Nettokäyttöpääoma %4,70 %6,48 %5,51 %-0,304 %2,19 % 820,4%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.