Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Värikeskus Espoo Oy

Y-tunnus 2085441-7 46.83 Puun, rakennustarvikkeiden ja saniteettivarusteiden tukkukauppa Perustettu 2007

Värikeskus Espoo Oy (Y-tunnus: 2085441-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Espoo. Yritys toimii toimialalla 46.83 Puun, rakennustarvikkeiden ja saniteettivarusteiden tukkukauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 1,2 mEUR (5,7 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 6,8 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 9,5 % ja ROE 8,4 %. Omavaraisuusaste oli 88,5 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,5), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
1 233 kEUR
+5,7 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
6,81 %
-2,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 190 kEUR
-121 % vs. 2024
Quick ratio 2025
2,49
+0,5 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Nihtisillankuja 6, Espoo 02630
Verkkosivu
www.varikeskus.fi
Henkilöstö
5 (2025)
Perustettu
2.1.2007
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
46 Tukkukauppa
Päätoimiala
46.83 Puun, rakennustarvikkeiden ja saniteettivarusteiden tukkukauppa
Sijainti
Nihtisillankuja 6, Espoo 02630
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Värikeskus Espoo Oy · 46 Tukkukauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto1 3381 1701 0971 1661 233 5,7%
Bruttokate746607557549561 2,2%
Liiketulos (EBIT)32818016210784,0 21,5%
Nettotulos26014212884,067,0 20,2%
Oma pääoma yhteensä940922890814781 4,1%
Taseen loppusumma (vastaavaa)1 0861 029972892881 1,2%
Nettovelka- 405- 257- 180-86,0- 190 120,9%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)24,5 %15,4 %14,8 %9,18 %6,81 % 25,8%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)33,0 %17,0 %16,2 %11,6 %9,48 % 18,3%
Oman pääoman tuotto (ROE)30,3 %15,3 %14,1 %9,86 %8,40 % 14,8%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)38,2 %19,4 %17,9 %12,7 %10,5 % 17,3%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)18753,941,61,61-10,2 733,5%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste86,5 %89,5 %91,5 %91,3 %88,5 % 3,1%
Nettovelkaantumisaste (%)-43,1 %-27,9 %-20,2 %-10,6 %-24,3 % 129,2%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-19,3 %-12,7 %-8,84 %-0,686 %-7,22 % 952,5%
Maksuvalmius
Quick ratio3,102,883,112,002,49 24,5%
Current ratio7,238,9711,210,78,31 22,3%
Rahat ja rahavarat40525718086,0190 120,9%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)6,2711,213,611,37,99 29,3%
Nettokäyttöpääoma %68,5 %73,6 %76,8 %65,1 %59,9 % 8,0%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.