Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Uotilan Leipomo Oy

Y-tunnus 2047321-9 10.71 Leivän valmistus, tuoreiden leivonnaisten ja kakkujen valmistus Perustettu 2006

Uotilan Leipomo Oy (Y-tunnus: 2047321-9) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Iltasmäki. Yritys toimii toimialalla 10.71 Leivän valmistus, tuoreiden leivonnaisten ja kakkujen valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 4,6 mEUR (8,7 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 19,0 % (EBIT 0,9 mEUR) ja nettotulos 0,6 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 26,6 % ja ROE 35,1 %. Omavaraisuusaste oli 68,6 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,7), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
4 572 kEUR
+8,7 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
19,0 %
+1,6 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-83,0 kEUR
-111 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,74
+0,6 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Limpputie 5, Iltasmäki 36640
Verkkosivu
www.uotilan.fi
Henkilöstö
20 (2025)
Perustettu
3.7.2006
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
10 Elintarvikkeiden valmistus
Päätoimiala
10.71 Leivän valmistus, tuoreiden leivonnaisten ja kakkujen valmistus
Sijainti
Limpputie 5, Iltasmäki 36640
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Uotilan Leipomo Oy · 10 Elintarvikkeiden valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto2 7362 2382 2204 2074 572 8,7%
Bruttokate2 1331 7031 6063 1633 384 7,0%
Liiketulos (EBIT)193-36,0- 219735870 18,4%
Nettotulos18512,0- 151378620 64,0%
Oma pääoma yhteensä1 6111 4941 2331 5132 018 33,4%
Taseen loppusumma (vastaavaa)2 7012 4413 2683 2863 314 0,9%
Nettovelka2914701 065783-83,0 110,6%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)7,05 %-1,61 %-9,86 %17,5 %19,0 % 8,6%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)7,10 %-1,40 %-7,60 %22,6 %26,6 % 17,7%
Oman pääoman tuotto (ROE)11,7 %0,773 %-11,1 %27,5 %35,1 % 27,6%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)7,85 %-1,56 %-9,34 %27,7 %30,7 % 10,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-89,5- 269- 426423427 0,9%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste65,9 %65,5 %37,8 %52,3 %68,6 % 31,2%
Nettovelkaantumisaste (%)18,1 %31,5 %86,4 %51,8 %-4,11 % 107,9%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %20,4 %32,6 %84,2 %28,2 %8,79 % 68,8%
Maksuvalmius
Quick ratio1,210,9240,6211,141,74 52,6%
Current ratio1,431,190,7191,321,94 47,0%
Rahat ja rahavarat366114165381640 68,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)30,732,537,035,732,1 10,1%
Nettokäyttöpääoma %8,37 %3,89 %-13,3 %5,28 %12,8 % 142,4%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.