Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Randax Oy

Y-tunnus 2024967-1 27.90 Muiden sähkölaitteiden valmistus Perustettu 2006

Randax Oy (Y-tunnus: 2024967-1) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Oulu. Yritys toimii toimialalla 27.90 Muiden sähkölaitteiden valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 2,7 mEUR (9,7 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 9,9 % (EBIT 0,3 mEUR) ja nettotulos 0,2 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 7,1 % ja ROE 10,5 %. Omavaraisuusaste oli 14,4 %, mikä kertoo heikosta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli heikko (quick ratio: 0,4), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
2 651 kEUR
-9,7 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
9,88 %
+2,3 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
2 475 kEUR
+7,7 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,669
-0,4 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Konetie 33, Oulu 90620
Verkkosivu
www.randax.fi
Henkilöstö
4 (2025)
Perustettu
1.3.2006
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
27 Sähkölaitteiden valmistus
Päätoimiala
27.90 Muiden sähkölaitteiden valmistus
Sijainti
Konetie 33, Oulu 90620
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Randax Oy · 27 Sähkölaitteiden valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto1 0191 7762 1892 9352 651 9,7%
Bruttokate301521561698881 26,2%
Liiketulos (EBIT)- 24010,051,0223262 17,5%
Nettotulos- 263-10,013,0192235 22,4%
Oma pääoma yhteensä-1 818-1 828-1 815-1 623-1 387 14,5%
Taseen loppusumma (vastaavaa)1 1071 2311 7661 7782 682 50,8%
Nettovelka2 2002 3332 3392 2982 475 7,7%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)-23,6 %0,563 %2,33 %7,60 %9,88 % 30,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)-7,68 %0,334 %1,54 %6,42 %7,07 % 10,1%
Oman pääoman tuotto (ROE)-18,3 %-0,855 %0,868 %10,8 %10,5 % 2,8%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)-10,1 %0,431 %2,16 %9,66 %11,1 % 14,9%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)- 328-30,9-2,54173198 14,5%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste-15,5 %-16,1 %-10,7 %2,66 %14,4 % 441,4%
Nettovelkaantumisaste (%)10 000 %10 000 %10 000 %10 000 %10 000 % 0,0%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %282 %169 %164 %116 %153 % 31,9%
Maksuvalmius
Quick ratio0,3740,5390,5301,100,669 39,2%
Current ratio0,3530,4980,7450,8810,944 7,2%
Rahat ja rahavarat50,061,0000-
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)56,668,898,989,3132 47,8%
Nettokäyttöpääoma %-50,7 %-30,5 %-18,6 %-5,76 %-4,98 % 13,5%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.