Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Teopuu Oy

Y-tunnus 2017454-2 16.11 Puun sahaus ja höyläys Perustettu 2006

Teopuu Oy (Y-tunnus: 2017454-2) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Kotka. Yritys toimii toimialalla 16.11 Puun sahaus ja höyläys. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,9 mEUR (39,0 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 4,4 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 10,8 % ja ROE 18,1 %. Omavaraisuusaste oli 59,4 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,4), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
919 kEUR
+39,0 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
4,35 %
+15,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 130 kEUR
-78,1 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,43
+0,3 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kankitie 6, Kotka 48400
Verkkosivu
www.teopuu.fi
Henkilöstö
5 (2025)
Perustettu
1.2.2006
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
16 Sahatavaran sekä puu- ja korkkituotteiden valmistus pois lukien huonekalut; olki- ja punontatuotteiden valmistus
Päätoimiala
16.11 Puun sahaus ja höyläys
Sijainti
Kankitie 6, Kotka 48400
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Teopuu Oy · 16 Sahatavaran sekä puu- ja korkkituotteiden valmistus pois lukien huonekalut; olki- ja punontatuotteiden valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto1 1051 287640661919 39,0%
Bruttokate405559334271388 43,2%
Liiketulos (EBIT)62,059,0-27,0-71,040,0 156,3%
Nettotulos60,046,0-26,0-71,040,0 156,3%
Oma pääoma yhteensä252298272201240 19,4%
Taseen loppusumma (vastaavaa)425450391338404 19,5%
Nettovelka-43,0- 148- 152-73,0- 130 78,1%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)5,61 %4,58 %-4,22 %-10,7 %4,35 % 140,7%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)16,6 %13,7 %-6,42 %-19,5 %10,8 % 155,4%
Oman pääoman tuotto (ROE)27,1 %16,7 %-9,12 %-30,0 %18,1 % 160,3%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)26,7 %21,5 %-9,47 %-29,9 %18,1 % 160,5%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)41,922,2-55,2-96,721,0 121,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste59,3 %66,1 %69,7 %59,6 %59,4 % 0,3%
Nettovelkaantumisaste (%)-17,1 %-49,7 %-55,9 %-36,3 %-54,2 % 49,3%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %10,9 %0,389 %-5,31 %9,53 %3,70 % 61,2%
Maksuvalmius
Quick ratio1,141,581,771,091,43 31,2%
Current ratio1,361,802,011,391,66 19,4%
Rahat ja rahavarat53,014815273,0130 78,1%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)46,626,130,234,840,9 17,5%
Nettokäyttöpääoma %5,61 %9,56 %18,6 %8,02 %11,8 % 47,1%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.