Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

ADERSOL OY

Y-tunnus 2014059-6 58.29 Muu ohjelmistojen kustantaminen Perustettu 2006

ADERSOL OY (Y-tunnus: 2014059-6) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Espoo. Yritys toimii toimialalla 58.29 Muu ohjelmistojen kustantaminen. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (31,9 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 15,3 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 21,0 % ja ROE 20,9 %. Omavaraisuusaste oli 85,5 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 5,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
85,0 kEUR
-31,9 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
15,3 %
-17,2 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 104 kEUR
-14,9 % vs. 2024
Quick ratio 2025
5,00
+0,4 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Mauritzinkuja 3, Espoo 02920
Verkkosivu
www.adersol.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
16.1.2006
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
58 Kustannustoiminta
Päätoimiala
58.29 Muu ohjelmistojen kustantaminen
Sijainti
Mauritzinkuja 3, Espoo 02920
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

ADERSOL OY · 58 Kustannustoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto013,217212585,0 32,0%
Bruttokate013,217212585,0 32,0%
Liiketulos (EBIT)-3,008,0388,440,513,0 67,9%
Nettotulos-3,009,5686,311,528,0 143,5%
Oma pääoma yhteensä34,041,6125126142 12,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)35,045,7147148166 12,2%
Nettovelka-14,0-8,63-54,9-90,5- 104 14,9%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)0 %61,0 %51,4 %32,5 %15,3 % 52,9%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)-5,26 %24,6 %95,3 %14,6 %21,0 % 43,8%
Oman pääoman tuotto (ROE)-8,00 %25,3 %104 %9,21 %20,9 % 126,9%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)-5,26 %25,9 %111 %17,2 %24,6 % 43,0%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-6,884,5279,020,6-0,558 102,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste100 %90,9 %84,5 %85,3 %85,5 % 0,2%
Nettovelkaantumisaste (%)-41,2 %-20,8 %-44,1 %-71,8 %-73,2 % 1,9%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %0 %-34,0 %-18,7 %-55,1 %-94,1 % 70,8%
Maksuvalmius
Quick ratio06,264,194,615,00 8,5%
Current ratio06,264,194,615,00 8,5%
Rahat ja rahavarat14,08,6354,990,5104 14,9%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)045382,027,134,4 26,9%
Nettokäyttöpääoma %0 %166 %42,2 %63,1 %113 % 79,1%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.