Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Karmiiniliike Zenger Oy

Y-tunnus 2001772-3 13.92 Kodintekstiilien ja sovitettujen tekstiilituotteiden valmistus Perustettu 2005

Karmiiniliike Zenger Oy (Y-tunnus: 2001772-3) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Uusikaupunki. Yritys toimii toimialalla 13.92 Kodintekstiilien ja sovitettujen tekstiilituotteiden valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,2 mEUR (20,1 % lasku). Liikevoittoprosentti oli -1,6 % (EBIT -0,0 mEUR) ja nettotulos -0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tappiollinen: ROA -1,5 % ja ROE -2,4 %. Omavaraisuusaste oli 60,5 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,2), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
183 kEUR
-20,1 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
-1,64 %
+0,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 159 kEUR
-9,7 % vs. 2024
Quick ratio 2025
2,24
-0,7 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kullervontie 16 B, Uusikaupunki 23500
Verkkosivu
www.bluescase.com
Henkilöstö
2 (2025)
Perustettu
18.11.2005
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
13 Tekstiilien valmistus
Päätoimiala
13.92 Kodintekstiilien ja sovitettujen tekstiilituotteiden valmistus
Sijainti
Kullervontie 16 B, Uusikaupunki 23500
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Karmiiniliike Zenger Oy · 13 Tekstiilien valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto278327281229183 20,1%
Bruttokate136177146119111 6,7%
Liiketulos (EBIT)22,050,029,0-4,00-3,00 25,0%
Nettotulos17,040,023,0-4,00-3,00 25,0%
Oma pääoma yhteensä107139150134121 9,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)155202205195197 1,0%
Nettovelka- 119- 166- 170- 145- 159 9,7%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)7,91 %15,3 %10,3 %-1,75 %-1,64 % 6,3%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)13,9 %28,0 %14,3 %-2,00 %-1,53 % 23,5%
Oman pääoman tuotto (ROE)16,7 %32,5 %15,9 %-2,82 %-2,35 % 16,7%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)21,3 %40,3 %20,0 %-2,81 %-2,38 % 15,3%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)8,8229,79,85-18,2-15,7 13,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste69,9 %68,8 %73,5 %68,7 %60,5 % 11,9%
Nettovelkaantumisaste (%)- 111 %- 119 %- 113 %- 108 %- 131 % 21,3%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-26,3 %-31,5 %-41,3 %-36,7 %-43,7 % 19,1%
Maksuvalmius
Quick ratio2,912,943,502,922,24 23,3%
Current ratio3,113,063,673,112,44 21,5%
Rahat ja rahavarat119166170145159 9,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)17,120,124,728,723,9 16,7%
Nettokäyttöpääoma %21,9 %28,1 %37,0 %36,2 %31,7 % 12,4%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.