Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Eurosuni Oy

Y-tunnus 2001160-4 47.74 Lääkinnällisten ja ortopedisten tuotteiden vähittäiskauppa Perustettu 2005

Eurosuni Oy (Y-tunnus: 2001160-4) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Sastamala. Yritys toimii toimialalla 47.74 Lääkinnällisten ja ortopedisten tuotteiden vähittäiskauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,7 mEUR (0,7 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 31,3 % (EBIT 0,2 mEUR) ja nettotulos 0,2 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 14,2 % ja ROE 11,7 %. Omavaraisuusaste oli 96,9 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 4,2), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
709 kEUR
-0,7 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
31,3 %
-3,0 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 184 kEUR
+90,9 % vs. 2024
Quick ratio 2025
4,21
-18,9 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Ketomäentie 61, Sastamala 38300
Verkkosivu
www.eurosuni.fi
Henkilöstö
6 (2025)
Perustettu
16.11.2005
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
47 Vähittäiskauppa
Päätoimiala
47.74 Lääkinnällisten ja ortopedisten tuotteiden vähittäiskauppa
Sijainti
Ketomäentie 61, Sastamala 38300
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Eurosuni Oy · 47 Vähittäiskauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto302525738714709 0,7%
Bruttokate307385569552547 0,9%
Liiketulos (EBIT)126165256245222 9,4%
Nettotulos106137212230243 5,7%
Oma pääoma yhteensä1 8971 8841 9462 0252 119 4,6%
Taseen loppusumma (vastaavaa)1 9561 9192 0342 1152 186 3,4%
Nettovelka-1 869-1 838-1 937-2 030- 184 90,9%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)41,7 %31,4 %34,7 %34,3 %31,3 % 8,7%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)6,74 %8,83 %13,5 %13,9 %14,2 % 2,2%
Oman pääoman tuotto (ROE)5,52 %7,25 %11,1 %11,6 %11,7 % 0,9%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)6,93 %9,05 %13,9 %14,5 %14,7 % 1,4%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-82,4-47,326,611,6-14,1 221,6%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste96,9 %98,2 %95,7 %95,7 %96,9 % 1,3%
Nettovelkaantumisaste (%)-98,5 %-97,6 %-99,5 %- 100 %-8,68 % 91,3%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %- 599 %- 344 %- 251 %- 272 %-16,5 % 93,9%
Maksuvalmius
Quick ratio32,055,522,823,24,21 81,9%
Current ratio32,155,822,923,34,36 81,3%
Rahat ja rahavarat1 8691 8381 9372 030184 90,9%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)58,032,736,127,629,9 8,3%
Nettokäyttöpääoma %619 %355 %262 %281 %31,7 % 88,7%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.