Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Metsäkonehuolto J Lahtela Oy

Y-tunnus 1993581-8 33.12 Koneiden ja laitteiden korjaus ja huolto Perustettu 2005

Metsäkonehuolto J Lahtela Oy (Y-tunnus: 1993581-8) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Isokylä. Yritys toimii toimialalla 33.12 Koneiden ja laitteiden korjaus ja huolto. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,2 mEUR (10,2 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 26,5 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 24,3 % ja ROE 22,6 %. Omavaraisuusaste oli 82,9 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 5,5), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
226 kEUR
+10,2 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
26,5 %
+3,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 223 kEUR
-25,3 % vs. 2024
Quick ratio 2025
5,46
-3,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Puulammenpolku 5, Isokylä 98400
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
10.10.2005
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
33 Koneiden ja laitteiden korjaus, huolto ja asennus
Päätoimiala
33.12 Koneiden ja laitteiden korjaus ja huolto
Sijainti
Puulammenpolku 5, Isokylä 98400
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Metsäkonehuolto J Lahtela Oy · 33 Koneiden ja laitteiden korjaus, huolto ja asennus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto201231229205226 10,2%
Bruttokate84,098,088,098,0110 12,2%
Liiketulos (EBIT)34,046,039,048,060,0 25,0%
Nettotulos27,036,031,039,048,0 23,1%
Oma pääoma yhteensä170181187201223 10,9%
Taseen loppusumma (vastaavaa)182201211224269 20,1%
Nettovelka- 148- 161- 161- 178- 223 25,3%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)16,9 %19,9 %17,0 %23,4 %26,5 % 13,2%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)18,6 %24,0 %18,9 %22,1 %24,3 % 10,0%
Oman pääoman tuotto (ROE)16,0 %20,5 %16,8 %20,1 %22,6 % 12,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)20,2 %26,3 %21,2 %24,8 %28,4 % 14,5%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)11,120,913,920,329,0 42,9%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste92,9 %90,0 %88,6 %89,3 %82,9 % 7,2%
Nettovelkaantumisaste (%)-87,1 %-89,0 %-86,1 %-88,6 %- 100 % 12,9%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-67,2 %-61,0 %-59,8 %-75,1 %-78,3 % 4,3%
Maksuvalmius
Quick ratio12,69,107,968,505,46 35,8%
Current ratio13,910,18,799,335,85 37,3%
Rahat ja rahavarat148161161178223 25,3%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)29,131,647,846,343,6 5,8%
Nettokäyttöpääoma %83,6 %78,4 %81,7 %97,6 %98,7 % 1,1%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.