Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Herkules Yhtiöt Oy

Y-tunnus 1895225-3 41.00 Talonrakentaminen Perustettu 2004

Herkules Yhtiöt Oy (Y-tunnus: 1895225-3) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Turenki. Yritys toimii toimialalla 41.00 Talonrakentaminen. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,5 mEUR (22,4 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 6,5 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 6,4 % ja ROE 6,0 %. Omavaraisuusaste oli 60,8 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,8), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
535 kEUR
+22,4 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
6,54 %
+1,3 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
119 kEUR
+19,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
2,77
-1,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Veistäjäntie 4 D 7, Turenki 14200
Verkkosivu
www.herkulesyhtiot.fi
Henkilöstö
5 (2025)
Perustettu
28.4.2004
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
41 Talonrakentaminen
Päätoimiala
41.00 Talonrakentaminen
Sijainti
Veistäjäntie 4 D 7, Turenki 14200
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Herkules Yhtiöt Oy · 41 Talonrakentaminen
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto543444493437535 22,4%
Bruttokate426355307232267 15,1%
Liiketulos (EBIT)64,026,015,023,035,0 52,2%
Nettotulos51,016,04,009,0020,0 122,2%
Oma pääoma yhteensä352340317324341 5,2%
Taseen loppusumma (vastaavaa)392372543540560 3,7%
Nettovelka- 338- 14478,0100119 19,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)11,8 %5,86 %3,04 %5,26 %6,54 % 24,3%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)16,4 %6,81 %4,59 %4,80 %6,36 % 32,5%
Oman pääoman tuotto (ROE)15,0 %4,62 %1,22 %2,81 %6,02 % 114,2%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)18,9 %7,50 %4,95 %5,12 %6,87 % 34,2%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)20,0-13,5-20,2-29,7-21,0 29,3%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste89,8 %91,6 %58,4 %60,0 %60,8 % 1,3%
Nettovelkaantumisaste (%)-96,0 %-42,4 %24,6 %30,9 %34,9 % 12,9%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-54,9 %-25,5 %22,9 %30,4 %31,2 % 2,6%
Maksuvalmius
Quick ratio9,576,133,733,822,77 27,5%
Current ratio9,576,133,733,822,77 27,5%
Rahat ja rahavarat33814411383,053,0 36,1%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)19,524,733,372,777,8 7,0%
Nettokäyttöpääoma %63,2 %35,8 %24,3 %29,1 %20,2 % 30,6%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.